Jak wymieniać mile na bonusy? Nasz poradnik
Zebrane mile możemy wymienić na na bilety w klasie biznes czy bezpłatne noclegi. Business Traveller i Centrum Lotów Discovery radzi, jak za mile zdobyć więcej.
Jeszcze niedawno model zbierania punktów w programach lojalnościowych był bajecznie prosty: liczba punktów (mil) była zależna wprost od dystansu, jaki przemierzał pasażer. Dziś mamy do dyspozycji nowe metody zdobywania mil – jak choćby płacenie kartami kredytowymi, sygnowanymi przez programy (jak chociażby Miles and More), robiąc zakupy w sklepach na lotniskach czy stpłując się w wybranych restauracjach.
Historia programów lojalnościowych linii lotniczych nie jest długa. Pierwszy z takich zaproponowała w 1979 roku linia Texas International Airlines, która póżniej połączyła się z linią Continental. Potem American Airlines wprowadziły AAdvantage, który obecnie jest największym lotniczym programem lojalnościowym na świecie (67 mln członków). Współczesne programy lojalnościowe są bardziej rozwinięte i oferują swoim członkom nagrody, które wykraczają daleko poza darmowe bilety i upgrade’y. Dzięki powstaniu sojuszy lotniczych, takich jak Oneworld, Star Alliance oraz Skyteam, podróżni mogą zdobywać i wymieniać punkty we wszystkich członkowskich liniach należących do danego sojuszu.
Wymienianie mili na nagrody może być frustrujące. Szczególnie gdy obwarowane jest to wieloma ograniczeniami, takimi jak niedostępne terminy, brak wyboru miejsca w samolocie lub dodatkowe koszty. Ale mile sały się swego rodzaju walutą, którą można uregulować rachunek w restauracji lub w sklepie internetowym, zarówno za zwykłe zakupy, jak i te bardziej ekstrawaganckie – na przykład przelot helikopterem lub torebka Louis Vuitton.
W styczniu linia United uruchomiła serwis aukcyjny o nazwie Mileage Plus, za pomocą którego członkowie programu mogą wymienić swoje mile na wyjątkowe przygody. Dla przykładu, lot symulatorem odrzutowca kosztuje 341 tysięcy mil. Kolejną opcją jest przekazanie swoich punktów na cele charytatywne. Mileage Plus, Miles and More oraz Asia Miles posiadają listę organizacji charytatywnych, na rzecz których można przekazać „zarobione” mile. Od 1996 roku członkowie programu linii United przekazali na szczytne cele ponad miliard mil. Dzięki milom można również ściągać piosenki z sieci. Członkowie programu Finnair Plus mają dostęp do dedykowanego sklepu Sony Music, gdzie mogą wymienić mile na piosenki, natomiast program Frequent Flyer linii Qantas umożliwia jego członkom pobieranie utworów ze sklepu cyfrowego bandit.fm. Mile można także wymienić na kupon uprawniający do zakupów w internetowym sklepie muzycznym iTunes. Utalentowani muzycznie członkowie programu Mileage Plus mogą pójść o krok dalej i otrzymać za swoje punkty instrumenty – choćby pianino cyfrowe Roland Supernatural, warte jedyne 290 tysięcy mil.
Mile możemy też wymieniać na …wino. Piętnaście tysięcy punktów Avios w programie BA Executive Club wystarczy, by otrzymać trzy butelki szampana (Laurent-Perrier, Veuve Cliquot i Bollinger Special Cuvée), natomiast w programie Qantas Frequent Flyer za 5 tysięcy punktów odbierzemy butelkę ośmioletniego wina De Bortoli Tawny. Lubimy wymieniać punkty na nagrody, ale nie ma nic lepszego niż ich wymiana na gotówkę. Od lutego program Etihad Guest daje swoim członkom taką możliwość poprzez aplikację iPhone Points Pay. Etihad jest pierwszym przewoźnikiem, który zdecydował się na taki krok.
Tak czy siak, mile zbierać warto. Warto mieć też dwie trzy karty najbardziej znanych programów lojalnościowych, choć w polskim przypadku najpowszechniejsza jest karta Miles and More, która obowiązuje w Sojuszu Star Alliance, w skład którego wchodzi nasz rodzimy LOT.
Poniżej tabela – ściągawka, która pomoże Wam poruszać w świecie odbioru nagród za przelatane mile. Zapraszamy i miłego lotu!
KLIKNIJ NA TABELĘ, BY POWIĘKSZYĆ