Jak dojechać z lotniska Madryt Barajas do centrum

Lotnisko Madryt Barajas (IATA: MAD) jest głównym lotniskiem w Hiszpanii, które w ubr. obsłużyło ponad 49 mln. pasażerów, co czyni je największym i najbardziej obciążonym lotniskiem na terenie tego kraju.

Port otwarty w 1928 roku rozwinął się do tego stopnia, że pod koniec 2010 roku Madryt był na 11 miejscu pod względem najbardziej obciążonego lotniska na świecie i 4 miejscu w Europie, co uczyniło go jednym z największych centrów lotniczych w Europie. Nazwa lotniska Barajas pochodzi od nazwy dzielnicy, w której położone jest lotnisko. Port lotniczy Madryt Barajas położony jest 13 km od Puerta del Sol – historycznego centrum Madrytu i 9km od finansowego centrum miasta. Lotnisko jest jednym z głównych portem na półwyspie Iberyjskim łączącym Europę i Amerykę Łacińską. Madryt Barajas to główny port hiszpańskiego przewoźnika Iberia, który generuje ponad 60% ruchu lotniczego na tym lotnisku.

Lotnisko Madryt Barajas to 4 terminale: T1,T2, T3 i T4 z satelickim terminalem T4S. Dostępne są 4 drogi startowe, które pozwalają na przeprowadzenie do 120 operacji lotniczych na godzinę (co 30 sekund start lub lądowanie samolotu). Terminale 1,2 i 3 są położone blisko siebie i dedykowane są obsłudze pasażerów linii lotniczych z aliansów Sky Team i Star Alliance oraz Air Europa. Terminal 4 to baza Iberii, Air Rostrum i partnerów One Word.

Jak dojechać z lotniska w Madrycie do centrum samochodem

Lotnisko leży około 30 minut jazdy samochodem od centrum samochodem. Koło lotniska przebiegają autostrady M30 i M40. Z centrum również prowadzi droga N2 i N100, która prowadzi pod samo lotnisko.

Jak dojechać z lotniska w Madrycie do centrum metrem

Z lotniska Madryt Barajas do centrum (Nuevos Ministerios) można dostać się metrem – linia nr 8, co zajmuje około 15 minut. Ta linia metra ma dwie stacje w rejonie lotniska: Barajas T1, T2, T3 (wejście przy terminalu T3) oraz stacja Aueropuerto T4. Koszt przejazdu to 1 EUR za bilet jednorazowy. Wszystkie bilety można kupić w automatach na stacjach metra – dostępna jest angielska wersja menu. Istnieje również kolejowe połączenie z Terminala T4 bezpośrednio na stację Renfe Atocha.

Jak dojechać z lotniska w Madrycie do centrum autobusem

Dostępne są połączenia autobusowe EMT – transportu publicznego w Madrycie, Autobus o numerze 200 porusza się pomiędzy terminalami 1,2 i 4. Dostępny jest nocny autobus N4 do Plaza Cibeles z Barajas. EMT obsługuje również dzienne, ekspresowe połączenie autobusowe do stacji Atocha i Plaza Cibeles dostępne 24 godziny na dobę (czas dojazdu około 40 min.). Autobus nr 89 kursuje do Plaza de Colon, bilet kosztuje 2,4EUR, autobus jest dostępny od 4.45 rano do 02.45 w nocy.

Taksówki dostępne są przy wyjściach z terminali, koszt przejazdu to ok. 20 EUR (czas jazdy około 20-30 min.).

Madryt

Lokalizacja lotniska