Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum

Lotnisko Londyn Luton (IATA: LTN) jest jednym z najbardziej znanych lotnisk w Wielkiej Brytanii utrzymującym połączenia do Polski. Jest jednym z 6 lotnisk położonych w pobliżu Londynu, w odległości ok. 50 km na północ od centrum miasta.

Jest czwartym lotniskiem pod względem wielkości po Heathrow, Gatwick i Stansted. W 2012 roku port obsłużył 9,6 mln. pasażerów, co uplasowało go na 5 miejscu pod względem ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii. Lotnisku Luton obsługuje głównie tzw. tanich przewoźników i loty czarterowe. Jest bazą dla linii Wizzair, Easy Jet, Monarch, Thomson Airways i Ryanair. Większość obsługiwanych tras koncentruje się na Europie, jednak dostępne są również połączenia do północnej Afryki i Azji. Lotnisko w Luton posiada jeden terminal oddany do użytku w 2005 roku (po renowacji), dostępna jest jedna droga startowa w kierunkach 8/26 oraz 60 stanowisk do obsługi samolotów.

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu autobusem

Z lotniska Luton najwygodniej i najtaniej do centrum Londynu dostać się autobusem – dostępne jest kilka linii autobusowych takich jak National Express, Green Line, Terravision oraz Easy Bus. Bilet kosztuje w od 8-12 GBP w jedną stronę (w zależności od przewoźnika). Dobrze wcześniej dokonać rezerwacji przez Internet na stronie linii lotniczej lub bezpośrednio u przewoźnika – można trafić na promocyjne oferty. Czas przejazdu w zależności od pory dnia waha się od 60 do 90 minut. Wszystkie autobusy kończą trasę na London Victoria Station, po drodze zatrzymują się w Brent Cross, przy Finchley Road i Marble Arch. Wykorzystując połączenia National Express można bezpośrednio z Luton dotrzeć na lotnisko Heathrow, do Cambridge, Birmingham, lotnisko Stansted, Nottingham, Coventry czy Leicester.

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu pociągiem

Połączenie kolejowe do Londynu zapewnia dworzec Luton Airport Parkaway, dokąd dojeżdżają bezpłatne autobusy spod terminala lotniska. Stąd dotrzemy do Londynu (King’s Cross / St. Pancras) i na północ do Leicester, Sheffield i Leeds. Pociąg do Londynu kosztuje od 10.90 GBP w jedną stronę. Przy King’s Cross mamy dostęp do rozległej sieci londyńskiego metra.

Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu samochodem

Stosunkowo łatwo na lotnisko Luton dojechać samochodem. Położenie lotniska przy autostradzie M1 pozwala się dostać bez problemów z okolic Londynu czy z północy Wielkiej Brytanii. Bardzo dobre oznakowanie nie pozwala na zgubienie drogi.

Londyn

Lokalizacja lotniska