Jak dojechać z lotniska Barcelona El-Prat do centrum Barcelony?

Lotnisko Barcelona El Prat (IATA: BCN) to drugie największe lotnisko w Hiszpanii po lotnisku Madryt Barajas i główny port lotniczy Katalonii, oddalony od centrum Barcelony o 12km. Aktualnie to główna baza linii Vueling, Iberia Regional i Ryanair. Lotnisko obsługuje głównie loty krajowe po Hiszpanii, rejsy europejskie, rejsy do północnej Afryki i północnej Ameryki.

Lotnisko Barcelona El Prat było również główną bazą dla linii Spanair przed zawieszeniem działalności w styczniu 2012. Ogólnie w ubiegłym roku port El Prat obsłużył ponad 35 mln. pasażerów, przy czym trzeba zaznaczyć, że sama Barcelona ma 1,6 mln mieszkanców.

Aktualnie lotnisko El Prat posiada 3 drogi startowe i dwa terminale T1 i T2. Najnowszy to terminal T1, otwarty w 2009 roku, z którego korzysta większość linii. Terminal T2 to terminal przeznaczony głównie dla pasażerów tanich linii lotniczych. Łącznie oba terminale wyposażone są w 64 rękawy i 268 stanowisk do odprawy pasażerów. Terminale pasażerskie są czyste i dość dobrze oznakowane. Dostępne jest wiele restauracji, barów i sklepów. Oba terminale znajdują się pod jednych dachem i są połączone. Obecne są tu prawie wszystkie europejskie linie lotnicze.

Z Polski bezpośrednie połączenia oferuje LOT, Ryan Air i Wizzair. Z przesiadką można się dostać większością europejskich linii lotniczych. Od niedawna na lotnisku Barcelona El Prat obecne są linie American Airlines, które oferują połączenia do Miami i Nowego Jorku oraz dalej wg siatki lini (m.in. Ameryka Łacińska). Władze lotnicze dążą do uzyskania 55 mln. pasażerów i 90 operacji lotniczych na godzinę w przyszłości, choć już dziś w szczycie sezonu lotnisko sprawia wrażenie pękającego w szwach i bardzo zatłoczonego. W planach jest dalsza rozbudowa portu o nowy terminal i drogę startową.

Jak dojechać z lotniska Barcelona El Prat do centrum pociągiem

Lotnisko El Prat jest świetnie skomunikowane z centrum Barcelony. Przy terminalu T2 dostępna jest stacja kolejowa, skąd odjeżdża linia Renfe R2 północna, która przejeżdża przez takie stacje jak Barcelona Sants (20 min) i położoną blisko centrum Passeig de Garcia (27 min.), skąd łatwo przedostać się dalej do systemu metra. Pomiędzy terminalem T1 i stacją przy T2 jeździ bezpłatny autobus. Z lotniska bez problemu można dojechać do nadmorskich miejscowości w kierunku północnym (aż do stacji Blanek – ok. 60km) wykorzystując połączenia pociągów Renfe.

Jak dojechać z lotniska Barcelona El Prat do centrum autobusem

Z lotnisko El Prat w Barcelonie można dojechać do centrum Barcelony autobusem nr 46, który jeździ co 16 minut z Placa Espanya (czas przejazdu około 40 min., koszt 1 EUR). Dostępne są również prywatne linie autobusowe z Placa Catalunya (np. Aerobus, cena za bilet w jedną stronę 5 EURO, w obie 8,65 EURO) zatrzymują się również na Urgell i Placa Espanya). Oczywiście przed terminalem dostępne są również taksówki, średni koszt to około 20-25 EURO (czas przejazdu około 20min.).

The Columbus Memorial and downtown Barcelona

Lokalizacja lotniska