Jak dojechać z lotniska Berlin – Tegel do centrum

Lotnisko Berlin-Tegel to jeden z trzech międzynarodowych portów lotniczych Berlina, położony w dzielnicy Tegel przy autostradzie A111. Oddalony jest od centrum miasta ok. 8 km w kierunku pónocno-zachodnim. Powstał po w czasie blokady Berlina Zachodniego przez ZSRR po II wojnie światowej, był rozbudowany i zmodernizowany w latach siedemdziesiątych, jest obecnie największym portem lotniczym stolicy Niemiec.

W związku z budową na obszarze obecnego portu lotniczego Berlin-Schönefeld nowego lotniska Berlin-Brandenburg, planowane było zamknięcie lotniska w roku 2012, co jednak nie nastąpiło z powodu opóźnienia otwarcia nowego lotniska.

W 2010 roku lotnisko Berlin Tegel obsłużyło prawie 17 mln pasażerów. Aktualnie składa się z 5 terminali: A (okrągły z tarasem widokowym na dachu), B, C, D i E z których najnowszy to terminal C (przepustowość 2,5 mln pasażerów rocznie), który został oddany do użytku w maju 2007. Berlin Tegel to główna baza linii Air Berlin, które bardzo intensywnie się rozwijają, rozbudowywując sukcesywnie siatkę połączeń (z Polski latają z Gdańska, Warszawy i Krakowa) oraz działając w sojuszu z arabskimi liniami Eithad Airways. Obie linie należą do aliansu One Word. Drugą dominującą linią jest Lufthansa, łącznie z Air Berlin generują około 30% ruchu lotniczego na całym lotnisku. Lotnisko Berlin Tegel jest również głównym portem charterowej linii lotniczej Germania. W większości port oferuje głównie loty krajowe po Niemczech i Europie, loty długodystansowe operuje Air Berlin. Oprócz Lufthansy i Air Berlin przewoźnicy obecni w porcie to m.in.: Aegian, Air France, Air Malta, Air Baltic, Austrian, British Airways, Bulgaria Air, Croatian, Czech Airlines, Finnair, Germanwings, Hainian, JAT, KLM, LOT, Luxair, Qatar, Royal Air Maroc, Scandinavian, Turkish i United.

Jak dojechać z lotniska Berlin – Tegel do centrum Berlina

Lotnisko Berlin Tegel jest znakomicie skomunikowane z centrum Berlina. Korzystając z lokalnej komunikacji autobusowej można dostać się do kolejek U-Bahn i S-Bahn. Autobusem Jet Express TXL można dostać się do stacji S-Bahn Beusselstraße, Berlin Hauptbahnhof  (około 20 minut) i  Alexanderplatz (około 40 minut). Ekspresowy autobus X9 jeździ na trasie do stacji U-Bahn Jakob-Kaiser Platz (około 5 minut), do stacji S-Bahn Jungfernheide i Regional Express oraz Zoologischer Garten (około 20 minut). Autobus 109 jeździ do stacji U-Bahn Jakob-Kaiser Platz, Charlottenburg S-Bahn i Regional Express (około 20 minut) i Zoologischer Garten U-Bahn/S-Bahn/Regional Express (około 30 minutes). Autobus 128 kursuje na trasie do Kurt-Schumacher-Platz U-Bahn (około 10 minut) i stacji U-Bahn Osloer Straße (około 25 minut). Ceny biletów zaczynają się od 1.20 EUR. Dokładny dojazd warto zaplanować sobie tu: http://www.berlin airport.de/DE/ReisendeUndBesucher/AnUndAbreise/downloads/2012-10-17-liniennetz-abc.pdf

Berlin

Lokalizacja lotniska