Jak dojechać z lotniska Paryż Beauvais do centrum

Lotnisko Paryż Beauvais (właściwa nazwa lotnisko Beauvais – Tille, IATA: BVA) jest jednym z portów regionalnych w okolicy Paryża, położone jest w miejscowości Tille, około 3,5 km od Beauvais i 91 km na północ od Paryża. Lotnisko posiada dwa terminale, gdzie dostępne jest kilka restauracji, barów i sklepów. W 2012 roku ten port obsłużył ponad 3.8 mln. pasażerów, przy czym jest on nastawiony głównie na obsługę tanich linii lotniczych i czarterów.

Na terminalu 1 obsługiwane są linie: Air Moldova, Blue Air, Jetairfly, Ryanair i Wizzair. Na terminalu 2 tylko Wizzair i Ryanair. Dziś lotnisko Paryż Beauvais jest nowoczesnym i dobrze wyposażonym portem – główna droga startowa 12/30 pozwala na operacje lotnicze przy minimum widzialności 200m. W 2007 roku ze względu na lokalną społeczność praca portu została ograniczona do godzin pomiędzy 6:30 a 23:30, w tym czasie zamknięte są również budynki terminali pasażerskich.

Najszybciej z lotniska Beauvais dojechać samochodem, na terminalu dostępne są wypożyczalnie samochodów, z racji wysokich kosztów dojazdu czasem podróżując w 4 czy 5 osób wypożyczenie auta może okazać się konkurencyjną kosztów formą dojazdu do Paryża.

Jak dojechać z lotniska Paryż Beauvais do centrum pociągiem

Do Paryża można dojechać też pociągiem. Korzystając z lotniskowego autobusu wahadłowego dojeżdżamy na stację kolejową Beauvais, skąd odjeżdżają pociągi SNCF na dworzec Paris Nord, czas przejazdu to ok. 1.5 godziny.

Jak dojechać z lotniska Paryż Beauvais do centrum autobusem

Pomiędzy lotniskiem a Paryżem kursuje również autobus, odjeżdża on spod terminala do dworca Paris Porte Maillot. Odjazdy z lotniska odbywają się po ok. 20 minutach od przylotu samolotu (są ściśle skorelowane z przylotami samolotów). Koszt przejazdu to 14 EUR w jedną stronę, bilet można kupić w kasie na zewnątrz terminali. Dostępny jest autobus nr 12, który jeździ na trasie Tille – lotnisko Beauvais. Do Paryża można dojechać również taksówką, koszt może wynieść około 140 EUR w zależności od dnia i jego pory. Taksówki dostępne są przed terminalami lotniska.

Paryż

Lokalizacja lotniska