Jak mądrze kupować bilety lotnicze?

Kupno biletów lotniczych wiąże się z wydatkami, ale i wielką ekscytacją i szczęściem. W dobie olbrzymiej siatki połączeń i przystępnych cen, latanie nie jest już zarezerwowane tylko dla elity. Każdy ma dostęp do lotów, których ceny zaczynają się nawet już od 9 złotych. Jak kupować bilety w przemyślany sposób, nie przepłacając i nie martwiąc się o ryzyko lotu?

Jak szukać biletów?

Zakup biletów lotniczych rozpoczyna się w chwili… ich znalezienia. Czasami różnica między cenami biletów w poszczególnych liniach może sięgać kilku tysięcy złotych! Gdzie zatem szukać najtańszych lotów i oszczędzić?

Jeżeli korzystasz bezpośrednio ze stron przewoźników, zalecamy o robienie tego w trybie incognito. W przeciwnym wypadku strona może zapamiętać Twoje wizyty i oferować Ci ten sam lot w wyższej cenie tylko dlatego, że wcześniej kilkukrotnie zdarzyło Ci się go sprawdzić. To spotykana praktyka nie tylko wśród droższych linii, ale i low-costów typu Ryanair. Jeżeli używasz sprzętu elektronicznego marki Apple, nie zaszkodzi też skorzystać z telefonu lub komputera innej marki, by porównać ceny na stronach: istnieją bowiem przesłanki za tym, że ceny na iOS mogą być wyższe.

Także sprawdzenie, czy w danym kraju nie ma w wybranym momencie świąt państwowych lub dni wolnych, może pozwolić zaoszczędzić na cenie biletu – na przykład w Wielkiej Brytanii przy lotach w okresie tzw. “bank holidays” ceny potrafią być wyższe nawet o kilkaset funtów. Podobnie sytuacja klaruje się przy konferencjach czy wydarzeniach sportowych w danym państwie: niedawny przykład mundialu w Rosji i cen sięgających dziesiątek tysięcy dolarów tylko potwierdza regułę (kibice byli zmuszeni do wielu lotów z kilkoma przesiadkami, między innymi w Polsce).

Przezorny zawsze ubezpieczony

Pokusa rezerwacji tanich lotów, szczególnie przesiadkowych, jest często nieodparta, ważne jest jednak to, by być świadomym ryzyka lub… go nie podejmować. Posiadanie lotów przesiadkowych na jednej rezerwacji gwarantuje bezpieczeństwo nawet w przypadku opóźnienia lub odwołania jednego z odcinków lotu. Linia, w obrębie której wykupiony został lot, odpowiedzialna jest za wypłacenie odszkodowania, zagwarantowanie voucherów czy opłacenie kosztów zakwaterowania w hotelu, jeśli lot alternatywny odbędzie się co najmniej dnia następnego. Dodatkowo dokłada ona wszelkich starań, by pasażerowie jak najszybciej wylądowali na lotnisku docelowym.

Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku wykupienia odcinków lotu na różnych rezerwacjach – nie zawsze linie poczuwają się do obowiązku odpowiadania za swoje wzajemne błędy i opóźnienia, zostawiając pasażerów na lodzie.

Kwestie odszkodowań

Starania o odszkodowania za opóźniony czy odwołany lot nie należą do przyjemności, gdyż spowodowane są, oczywiście, problemami podczas wymarzonej podróży czy trudnościami w podróży biznesowej. Warto jednak znać swoje prawa i pamiętać, że odszkodowanie może przysługiwać już przy opóźnieniach sięgających od trzech godzin w górę. Ten okres liczony jest od momentu planowej godziny przylotu do momentu otwarcia drzwi samolotu po wylądowaniu na lotnisku docelowym. Jeżeli zaś okres pomiędzy planowaną a realną godziną wylotu to ponad pięć godzin, pasażer może zrezygnować z lotu i nadal kwalifikować się do odszkodowania. Wielu pasażerów nie zna swoich praw i, nawet jeśli po opóźnieniach kontaktują się z liniami lotniczymi w kwestii wyjaśnienia i ubiegania się o odszkodowanie, często odesłani zostają z przysłowiowym kwitkiem i po odmowach linii lotniczych poddają się. Inni nie posiadają wymaganych dokumentów, które należy zachować, aby wystąpić o odszkodowanie: ważne są numery rezerwacji, karty pokładowe, bilety i rachunki. Warto znać możliwości wnioskowania o odszkodowanie tym bardziej, że w sezonie jesienno-zimowym do opóźnień na polskich lotniskach może dochodzić znacznie częściej. Choć miejmy na uwadze, że złe warunki pogodowe wykluczają możliwość uzyskania odszkodowania.

Ten temat szeroko wyjaśniony jest na stronie GIVT: https://givt.com/pl/prawa-pasazera, gdzie dodatkowo można zapoznać się z wszystkimi wykluczeniami i wymogami dotyczącymi odszkodowań.

Tworzenie checklisty przed zakupem każdego lotu bardzo pomaga w wyszukiwaniu najlepszych i najtańszych połączeń. W pogoni za niską ceną warto pamiętać jednak o tym, aby swoje loty rezerwować rozsądnie, bezpiecznie i w pełnej świadomości swoich praw, ale i podejmowanego ryzyka. Zapnij pasy i… spokojnego i bezpiecznego lotu!

Buying air tickets online via smartphone