Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem – najciekawsze trasy

Poza tradycyjnym spacerem po Starówce, Krakowskim Przedmieściu czy Łazienkach Królewskich, dobry przewodnik po Warszawie zaproponuje Państwu zwiedzanie najróżniejszymi szlakami tematycznymi. Szukacie Państwo pomysłu na zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem? Poniżej prezentujemy kilka niezwykle ciekawych tras.

W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości

Przed wojną ponad 1/3 mieszkańców Warszawy stanowili Żydzi. II wojna światowa przyniosła zagładę tej ogromnej społeczności i zniszczenie wielopokoleniowego dziedzictwa. Dziś niełatwo na pierwszy rzut oka dostrzec ślady tej utraconej rzeczywistości. Warto wybrać się na ich poszukiwanie z doświadczonym przewodnikiem, który zabierze Państwa m. in. na ul. Próżną, gdzie znajduje się jedyny zachowany fragment obustronnej zabudowy getta i wskaże relikty jego murów. Podczas zwiedzania z pewnością odwiedzicie Państwo również XIX-wieczną synagogę Nożyków, która cudem przetrwała II wojnę światową, a dziś jest czynną bożnicą, w której spotykają się członkowie prężnie działającej gminy. Ważnym punktem na trasie jest Pomnik Bohaterów Getta. Trudno sobie również wyobrazić zwiedzanie Warszawy śladem dziedzictwa żydowskiego bez wizyty na żydowskich Powązkach, gdzie spoczywają pokolenia mieszkańców Warszawy wyznania mojżeszowego. Doskonałym dopełnieniem zwiedzania będzie również wizyta w wielokrotnie nagradzanym w międzynarodowych konkursach Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Warto przy okazji wybrać się na spacer po wybudowanym na ruinach getta Muranowie. Jedynym śladem po istnieniu dzielnicy żydowskiej są nierówności terenu wynikające z przysypania nieusuniętych gruzowisk. Warto posłuchać opowieści przewodnika o dramatycznej przeszłości tego miejsca.

Spotkanie z geniuszem

Fryderyk Chopin spędził w Warszawie pierwsze 20 lat życia. Dziś miasto kultywuje pamięć o genialnym kompozytorze na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim w Warszawie funkcjonuje jedno z najciekawszych poświęconych konkretnemu artyście muzeów w Europie. Ekspozycja w Muzeum Fryderyka Chopina w niczym nie przypomina nudnej biograficznej wystawy. Warto się o tym przekonać osobiście! Przewodnik pokaże Państwu również te miejsca w stolicy, które odegrały ważną rolę w życiu Chopina, m. in. Pałac Czapskich, gdzie przez kilka lat mieszkał kompozytor z rodziną, Pałac Namiestnikowski, w którym w wieku 8 lat dał swój pierwszy publiczny koncert czy Kościół św. Krzyża, w którym spoczywa urna z jego sercem. Ważny punktem w programie zwiedzania jest również wizyta pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich, a w przypadku wycieczki autokarowej przejazd do Żelazowej Woli i zwiedzanie domu, w którym geniusz fortepianu przyszedł na świat.

Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem szlakiem socrealizmu

Niezwykle ciekawym pomysłem jest również wycieczka szlakiem najciekawszych budowli stolicy wzniesionych u początków funkcjonowania PRL w jedynym słusznym stylu architektonicznym. Kluczową realizacją jest tu oczywiście Pałac Kultury i Nauki. Na zwiedzaniu tego gigantycznego gmachu i odkrywanie jego niezwykłej, a momentami mrożącej krew w żyłach historii można poświęcić cały dzień. A przecież niezwykle ciekawych pamiątek po czasach realizmu socjalistycznego jest odbudowanej po wojnie stolicy znacznie więcej. Wystarczy jeszcze raz przywołać wspomniany wyżej Muranów z jego monumentalnymi rozwiązaniami, takimi jak słynne, olbrzymie bramy.

Więcej kreatywnych pomysłów na zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem znajdą Państwo na: http://warszawazwiedzanie.pl/.

zwiedzanie-warszawy-z-przewodnikiem-5