Włochy czyli kraj, w którym odkryciom nie ma końca

Jeśli wybierasz się tu, by spędzić tydzień w leżaku przy hotelowym basenie, lepiej dobrze to przemyśl. We Włoszech na każdym rogu czeka wiele pokus, które nie pozwolą wysiedzieć na miejscu.

Włochy – świat, w którym codzienność splata się z historią

Choć wielkomiejskie życie toczy się tu, jak wszędzie, w zawrotnym tempie, krajobraz miast i miasteczek Półwyspu Apenińskiego zdaje się nic sobie nie robić z upływu wieków. Watykańscy strażnicy wciąż czuwają nad bezpieczeństwem pielgrzymów i turystów odziani  w wielobarwne renesansowe mundury projektu samego Michała Anioła. Po pamiętających czasy późnego średniowiecza ciasnych uliczkach Sieny przetacza się dwa razy do roku tumult koni i jeźdźców w średniowiecznych kostiumach – to uczestnicy tradycyjnej gonitwy palio, a zarazem rywalizacji dzielnic, która rozgrzewa emocje Sieneńczyków do czerwoności od przeszło 350 lat… Renesansowe pałace i barokowe kościoły – dzieła niezrównanych włoskich mistrzów dawnych wieków, średniowieczne zaułki, a nawet ruiny starożytnych świątyń i teatrów nie są tu wyłącznie tematem do zdjęć dla turystów – to naturalna i nieodłączna sceneria włoskiej codzienności. Aby jej zasmakować, nie trzeba wcale być rodowitym Włochem – wystarczy zapomnieć na chwilę o tym, ile miejsc zaplanowaliśmy na dziś do zwiedzenia.  Odłóżmy smartfona z nawigacją do kieszeni czy torebki i zatrzymajmy się w którejś z niewielkich, śródmiejskich kawiarni. Wsłuchajmy się w odgłosy ulicy, gwar rozmów między przyjaciółmi, cichy brzęk filiżanki stawianej na spodku. Czasem już tyle wystarczy, by słoneczna Italia stała się dla nas drugim domem.

Włochy – świat sztuki, designu i pięknego śpiewu

Czy to wrodzony talent do czynienia życia pięknym rodzi sztukę, czy też może jest na odwrót? To właśnie Włochy przez wieki wydawały na świat najniezwyklejszych artystów swoich czasów: Botticellego, Rafaela, Michała Anioła, Caravaggia. Dziś ich dzieła podziwiać możemy w licznych galeriach i muzeach rozsianych po całym kraju, nie tylko tych najsłynniejszych i najtłumniej odwiedzanych, jak florencka galeria Uffizi czy Muzeum Watykańskie. Ze sztuką w najlepszym wydaniu można tu się zetknąć niemal w każdym większym miasteczku, jakie uda nam się odwiedzić. Tak jak przed wiekami, tak i dziś Włochy przyciągają koneserów dawnej i najnowszej sztuki z całego świata. Regularnie odwiedzają oni weneckie Biennale, zajmują miejsca w lożach mediolańskiej La Scali, ozdabiają mieszkania dziełami włoskich projektantów – i niekoniecznie potrzebują do tego fortuny i wpływów renesansowych Medyceuszy.

Włochy – skaliste zbocza, malownicze zatoczki, niebo pełne słońca…

A co z przyrodą? Również i tu Włochy nie mają sobie równych. Każdy typ scenerii pokazać się potrafi we Włoszech od najlepszej strony.  Przemierzając włoski półwysep z północy na południe, napotkamy po drodze niezliczoną ilość miejsc wartych zapamiętania: wyniosłych górskich szczytów, połyskujących w słońcu świeżym śniegiem, urokliwych winnic czy spektakularnych klifów. To jeszcze nie wszystko: całkiem odmienny i równie bogaty zestaw wrażeń zapewnić nam może wyprawa na wulkaniczną Sycylię. Tygodniowa wycieczki objazdowa z biurem podróży TUI pozwoli nam poznać nie tylko jej urokliwe, pełne cennych zabytków i dumne z własnej kulturowej wyjątkowości miasta: Palermo, Taorminę, Cefalu i Syrakuzy, ruiny majestatycznych greckich świątyń pod Agrigento, ale również zapierające dech krajobrazy wyspy: bogatą linię brzegową, wzgórza i doliny, a nawet wjechać na sam szczyt majestatycznej i groźnej Etny.

Włochy – gdzie na pizzy i makaronach przygoda dopiero się zaczyna

Wielu próbowało, lecz nikomu tak prędko i bezapelacyjnie nie udało się utorować sobie drogi do serc Polaków przez żołądek, jak właśnie Włochom. Od czasów królowej Bony, której zawdzięczamy wzbogacenie polskiej kuchni warzywami, włoskie dania i desery zawsze z łatwością znajdowały sobie u nas wiernych fanów. Pizzerie rozgościły się w polskich miastach i miasteczkach, a oliwa z oliwek, szynka parmeńska, mozzarella czy mascarpone coraz częściej okazują się stałymi bywalcami naszych spiżarni. Nie znaczy to jednak wcale, że kuchnia włoska, zwłaszcza w jej najbardziej autentycznej odmianie, nie jest już w stanie niczym nas zaskoczyć. Spędzając urlop we Włoszech, nie zapomnij zarezerwować wieczoru na pełny, wielodaniowy obiad w gwarnej trattorii z tradycjami, by spróbować lokalnych potraw w najbardziej autentycznej formie, pachnących oregano i świeżą bazylią. Ucztowanie po włosku to rozkosz dla ciała i ducha oraz potężny ładunek kulinarnych inspiracji.

Włochy – świat, w którym życie kosztuje się na słodko

I wreszcie ten znany przede wszystkim ze starego kina, ale wciąż równie żywy świat włoskiej „Dolce Vita”: pięknych, zmysłowych kobiet, eleganckich mężczyzn, wyrafinowanych wnętrz i efektownych pojazdów – nieważne, czy to luksusowe cabrio, czy skromny skuter, a nad tym wszystkim – mgiełka lekkiego dystansu, który każe do niczego za mocno się nie przywiązywać i stale szukać świeżych wrażeń i nowych pomysłów. „La Dolce Vita”, film Federico Felliniego, który od przeszło pół wieku wciąż tak samo olśniewa i inspiruje, nie mógł powstać w żadnym innym kraju świata. I choć reżyser chciałby dać nam zarazem do zrozumienia, że nie samym  spumante człowiek żyje… my wiemy swoje: nie ma lepszego sposobu na wakacyjne doładowanie baterii niż lekcja słodkiego życia u źródeł!

Więcej o ofertach wycieczek do Włoch znajdziecie na stronie firmy TUI: http://www.tui.pl/wypoczynek/wlochy

italy222