Wakacje – w Polsce czy za granicą?

Tegoroczne lato po raz kolejny pokazało, że pogoda w Polsce nie jest zbyt łatwa do przewidzenia. Od wielu lat Polacy przekonują się, że wypoczynek letni w Polsce oznacza albo bardzo wysokie temperatury, albo wręcz przeciwnie - niższe temperatury ale z dużą ilością opadów. To właśnie pogoda jest jednym z głównych czynników, które mają wpływ na to, że klienci decydują się na wypoczynek w regionach Morza Śródziemnego.

Drugim czynnikiem, który ma równie ważne znaczenie, jest koszt noclegów i dojazdu. W przypadku dojazdu, jeśli decydujemy się na wypoczynek organizowany samodzielnie, koszty nie są zbyt duże dzięki doskonałej sieci połączeń lotniczych, realizowanych przez tanich przewoźników. To właśnie oni sprawiają, że niejednokrotnie wcześniej zakupione bilety lotnicze do odległych europejskich zakątków mogą kosztować dużo mniej niż przejazd po kraju.
Wcześniej zarezerwowane noclegi, które można znaleźć w wielu serwisach pozwalających na dokonywanie rezerwacji, oraz promocje cenowe, które obejmują również hotele, to kolejny sposób na samodzielnie organizowane tańsze wakacje.

Jednak także osoby, które wolą wypoczynek zorganizowany, mogą korzystać z ofert wielu biur podróży, które chętnie organizują promocje, oferując wypoczynek w wybranych miejscach po niższych cenach. W tym przypadku na cenę pobytu duży wpływ mają ceny walut. Wahania kursów mają bardzo duży wpływ na cenę końcową, jednak także w tym przypadku można próbować znaleźć tanie oferty. Skorzystanie z oferty last minute może się okazać doskonałą cenowo okazją, choć nie jest to sposób na wypoczynek, który można polecić np. rodzinie z dziećmi ze względu na różne standardy miejsc noclegowych.

Polscy turyści mogli już się przekonać, że ceny noclegów w polskich kurortach są niejednokrotnie wyższe niż ceny noclegów w Hiszpanii, Grecji czy Włoszech, przy czym standard niektórych hoteli czy polskich pensjonatów nadal jest co najmniej dyskusyjny. Dlatego turyści, których poprzednie wakacje nad polskim morzem kosztowały całkiem sporo, przy kolejnym wyjeździe wybierają raczej wypoczynek poza krajem.

sea-471965_1280