Tunis — perła arabskiej architektury

Tunis jest miastem położonym nad Morzem Śródziemnym i jeziorem o tej samej nazwie. Dawna starożytna osada handlowa dziś zachwyca bogactwem zabytków. Dzieje Tunis sięgają starożytności. Osada handlowa rozwinęła się głównie pod panowaniem Arabów w okresie średniowiecza.

Apogeum rozwoju miasta przypadło na okres od 1881 do 1956 roku, kiedy Tunis pozostawało pod silnymi wpływami francuskimi. Obecnie jest największym ośrodkiem kultury i gospodarki kraju oraz ośrodkiem turystycznym o międzynarodowym znaczeniu. W Tunis znajduje się port morski i lotniczy. Miasto jest częstym celem wycieczek organizowanych przez biura podróży. Jeżeli chcesz poznać słoneczną stolicę Tunezji, sprawdź, np. w ofercie BeeFree, czy w najbliższym okresie są organizowane wycieczki do tego miasta.

Zabytkowa medyna

Medyna Tunis widnieje na liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO. Pełni rolę centrum życia stolicy. W centralnej części medyny leży plac Rządowy, przy którym mieszczą się meczet Jusufa Deja i meczet Hammuda Paszy. Wzdłuż wąskich uliczek znajdują się rzędy straganów i sklepów. W południowej części starego miasta wznosi się mauzoleum Husajnidów, Wielki Meczet Az-Zajtuna i orientalny pałac Osmana. Podczas zwiedzania medyny można zobaczyć również meczet Farbiarzy, Bab Al-Dżazira oraz okazały pałac Chajrad-Dina, który znajduje się w północnej części starej dzielnicy Tunis.

Ruiny Kartaginy

W okolicy Tunis znajdują się ruiny starożytnego miasta fenickiego. Świadectwem historii osady są nekropole z grobami szybowymi. W ich wnętrzu znajdują się maski, ceramiczne naczynia, liczne amulety i figurki terakotowe. Nekropola obejmuje również kilka sarkofagów z portretami zmarłych. W toku wieloletnich prac archeologicznych odkryto pozostałości tofetu pochodzące z okresu VIII wieku p.n.e. Obok punickich zabytków znajdują się ruiny rzymskich budowli użytku publicznego, m.in. amfiteatr, termy i cyrk oraz ruiny chrześcijańskich bazylik. Obecnie wokół dawnej osady handlowej rozwijają się nowoczesne dzielnice stolicy Tunezji. Kartagina jest częstym punktem na trasie wycieczek krajoznawczych. Artefakty upamiętniające świetność fenickiej osady znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym w pałacu Bardo.

Baza noclegowa

Baza noclegowa Tunis składa się głównie z hoteli o wysokim standardzie. Hotele są budowane zgodnie z konwencją architektury arabskiej, charakteryzującą się przepychem. Gmachy hoteli często przypominają orientalne pałace. Tunis może się poszczycić najlepszą infrastrukturą turystyczną. Najbardziej liczebne obiekty to średniej klasy hotele 3-gwiazdkowe. W ostatnich latach wzrosła liczba luksusowych hoteli 5-gwiazdkowych, co ma związek z rozbudową nowoczesnych dzielnic stolicy. Oferty wycieczek do Tunis proponowane przez biura podróży są zróżnicowane pod względem standardu hoteli, więc turyści mają szerokie pole wyboru.

Термы. Карфаген