Tanie loty – czy to się opłaca?

Tanie linie lotnicze pojawiły się w pierwszej dekadzie XXI wieku i z miejsca zyskały popularność milionów użytkowników, stanowiąc alternatywę dla drogich, dużych przewoźników. Na czym polega ich fenomen? Co warto wiedzieć na ich temat?

Kto i dlaczego korzysta z tanich lotów?

Osoby, dla których tanie loty są wartą uwagi rzeczą, to na różnych kilka grup. Pierwsza, najliczniejsza, to osoby wyjeżdżające do pracy za granicą. Druga grupa powiązana jest z nimi – to osoby lecące odwiedzić rodziny i krewnych. Grupa trzecia to turyści i osoby lecące w celach służbowych lub biznesowych. Ponieważ bilety lotnicze są tanie, a czas lotu to zaledwie 2-3 godziny, jeśli chodzi o przemieszczanie się po Europie, samoloty mają zdecydowaną przewagę nad autokarami czy samochodami. Cenowo natomiast wychodzą również taniej lub podobnie. Tanie linie lotnicze startują z niemal wszystkich polskich lotnisk, a ich porty docelowe znajdują się w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji, Grecji, Włoszech i wielu innych krajach.

Co warto wiedzieć warunkach tanich lotów?

 

Ponieważ bilety lotnicze są tanie, nie ma co spodziewać się luksusów na pokładzie, a z drugiej strony – warunki lotu nie są one złe. Przewoźnicy oferujący tanie loty nie oferują darmowego poczęstunku podczas lotu, są także limity wagowe na bagaż. Na pokładach nie ma oznaczonych miejsc – po wejściu na pokład siada się tam, gdzie wolne. Nie są to duże niedogodności. Bardziej może przeszkadzać fakt, że tego typu rejsy lądują zazwyczaj na mniejszych lotniskach, które są nierzadko oddalone o kilkanaście kilometrów od centrów miast. W takich przypadkach należy poświęcić dodatkowy czas na dostanie się do nich, co jest możliwe dzięki autobusom lub pociągom. Oczywiście przewoźnik nie płaci za taki dojazd i należy wszelki niezbędne opłaty uiścić osobiście. Przed lotem można sprawdzić w sieci, jakiego rodzaju transport kursuje z lotniska i ile kosztuje, aby na miejscu nie tracić czasu na szukanie.

Nie tylko lot, ale i nocleg

Jeżeli w mieście podróży nie ma nikogo znajomego, u kogo można by przenocować lub też nie chce się  samodzielnie rezerwować hotelu, interesującą propozycję mają serwisy oferujące pakiet: tanie loty połączone z noclegiem. Wychodzi to atrakcyjne cenowo, a oferty są na tyle odmienne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pracujące z takimi serwisami hotele mają najczęściej trzy gwiazdki, a większość z nich położona jest niedaleko od ścisłego centrum miasta docelowego. Dzięki temu zyskuje się dobrą bazę wypadową do zwiedzania zabytków czy też imprezowania. Przy każdej ofercie pakietu tego typu  zamieszczone są oczywiście dokładne informacje o danym hotelu, a więc nikt nie będzie mieć nieprzyjemnej niespodzianki po przybyciu na miejsce.

wakacje-tanie-loty