Tanatoturystyka, czyli tropem mrocznych spraw kryminalnych

Turystyka hobbystyczna przyjmuje nowe oblicza. Coraz częściej jest to tanatoturystyka, w której nurt wpisuje się podróżowanie śladami słynnych zbrodni i ich sprawców. Prawdziwa gratka dla fascynatów kryminalistyki i kryminologii! Jeśli interesujesz się zagadkami kryminalnymi, namiętnie czytasz powieści Jo Nesbø, a Sherlock Holmes to Twój idol, zobacz gdzie i czyim tropem podążyć na weekendowy wyjazd.

Wampir z Atlasu

Szwecja ma znacznie więcej do zaoferowania niż literackie kryminały. Jeśli wybierasz się do Sztokholmu, nie zapomnij o wizycie w Muzeum Policji w dzielnicy Gärdet. Wystawa prezentuje m.in. plan mieszkania ofiary makabrycznej zbrodni i zebrane w nim próbki dowodowe, które jednak nigdy nie przyczyniły się do rozwikłania tajemnicy zabójstwa prostytutki w Atlasie, jednej z dzielnic Sztokholmu. To właśnie tam w 1932 r. znaleziono ciało 32-letniej Lilly Lindersröm, którą zabił niezidentyfikowany do dziś sprawca.

Czym wyróżnia się ta sprawa na tle pozostałych? Przede wszystkim tym, że to zabójstwo iście wampiryczne! Większość krwi została usunięta z ciała ofiary. Według policji, sprawca wypił krew Lindersröm za pomocą.. chochli do sosu.

Polismusset przedstawia jednak nie tylko tę sprawę. Znajdziemy tam szereg śladów z innych miejsc zbrodni, jak choćby kosmyki włosów, niedopałki papierosów czy odciski butów. Wystawa opisuje jednocześnie niektóre z metod i technik używanych przez tamtejszą policję. To wartościowe porady detektywistyczne dla wszystkich pasjonatów kryminalistyki, detektywistyki i procesów karnych. Muzeum umożliwia także zapoznanie się z historią szwedzkiej policji, działaniem policyjnego centrum dowodzenia i obejrzenie wywiadów z prawdziwymi policjantami.

Czeski upiór

W historii naszych południowych sąsiadów także nie zabrakło zabójcy okrzykniętego mianem wampira. Václav Mrázek, bo o nim mowa, pomiędzy 1951 a 1956 rokiem zamordował siedem kobiet przy użyciu broni palnej. To uczyniło go największym czeskim seryjnym zabójcą od czasów II wojny światowej, o którym nawet nagrał utwór pt. „It Was Vaclaw Mrazek” metalowy zespół Deflorace.

Mrázek działał w rejonie z którego sam pochodził. Chmutov to niewielkie (50 tys. mieszkańców) miasto w kraju usteckim, w północno-zachodnich Czechach, z urokliwym ratuszem i barkową kolumną wotywną. Na próżno jednak szukać tam śladów jego zbrodniczej działalności. Jeśli wybierasz się do Pragi, Muzeum Czeskiej Policji przy ulicy Ke Karlovu 1, przybliży Ci nie tylko tę kryminalną historię.

Tropem Kuby Rozpruwacza

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem zwiedzania muzeów, prawdziwych emocji dostarczy Ci zorganizowana piesza wycieczka po Londynie śladami Kuby Rozpruwacza. Ten nieuchwytny morderca XIX wieku, do dziś frapuje nie tylko kryminologów, ale i historyków. Jak mówi ekspert ze strony http://porady-detektywistyczne.pl, nierozwiązana sprawa Mordercy z Whitechapeljest nadal na tyle żywa, że badacze zajmujący się zbrodniami Kuby Rozpruwacza i jego osobą, wprowadzili nawet termin ripperologia [od ang. Jack the Ripper] na określenie przedmiotu swoich badań.

Londyńska wycieczka przeniesie Cię w wiktoriański świat ubogiej dzielnicy Whitechapel. Poznasz miejsca zbrodni i odnalezienia okaleczonych ofiar – od placu Mitre Square, poprzez Goulson Street, do Hanbury Street. Czy będziesz tym, który zbliży się do wyjaśnienia największej zagadki kryminalnej?

tropem-mrocznych-spraw-kryminalnych