Skoki spadochronowe nigdy nie były tak łatwe. Skacz w tandemie!

Ekstremalne rozrywki wcale nie muszą być wyjątkowo niebezpieczne. Najlepszym przykładem są skoki tandemowe, które w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne. Szybowanie w przestworzach dzięki nim jeszcze nigdy nie był tak proste!

Skoki tandemowe odbywają się razem z instruktorem, dlatego uczestnik nie skacze samodzielnie. W związku z tym nie trzeba również brać udziału w długich i koszowych szkoleniach spadochronowych, dodatkowo nie trzeba też udawać się do lekarza po stosowne zaświadczenie. Skoczyć może praktycznie każdy – wystarczy tylko odwaga, wolny dzień i około 600 złotych.

Jak przebiega skok w tandemie?

Do skoków tandemowych wykorzystuje się specjalny sprzęt – uprzęże łączące uczestnika skoku z instruktorem, a także spadochrony z automatycznym otwieraniem czaszy. W ten sposób skok jest całkowicie zabezpieczony od strony technicznej. Dodatkowym atutem jest miękkie lądowanie, czyli do skakania nie trzeba mieć specjalnej kondycji.

Skok w tandemie można wykupić przez internet w dowolnym terminie. Skacze się głównie w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni, gdy pogoda dopisuje – przeszkodą jest nadmierny wiatr, deszcze czy burze. Po wykupieniu skoku w wyznaczonym dniu należy na około 2-3 godziny wcześniej stawić się na lotnisku. Na miejscu odbywa się krótkie przeszkolenie bezpieczeństwa, podczas którego instruktor dokładnie opisuje przebieg skoku. Potem dostaje się kombinezon, gogle, kask i można wejść do samolotu, który wynosi uczestników skoku wraz z instruktorami na wysokość 3000-4000 metrów. Potem wystarczy tylko przemóc swój strach i skoczyć w przestworza! Przy skoku z 3000 metrów swobodne spadanie zajmuje około 30 sekund, przy 4000 metrów – minutę. Po otwarciu czaszy spadochronu można swobodnie oglądać krajobrazy, szybując aż do miękkiego lądowania na trawie.

Kto może skorzystać ze skoków tandemowych?

Ze skokami tandemowymi nie są związane restrykcyjne ograniczenia. Jak zostało już powiedziane, nie trzeba przynosić zaświadczeń lekarskich i odbywać kosztownych i czasochłonnych szkoleń. Ze względu na limity techniczne skakać mogą osoby o minimum 120 centymetrach wzrostu oraz maksimum 120 kilogramach, w tym dzieci – potrzebna jest wtedy zgoda rodziców. Przeciwwskazania dotyczą głównie łamliwości kości, uszkodzeń kręgosłupa, ostrych stanów chorobowych układu krwionośnego i oddechowego, epilepsji.

Ile kosztuje skok w tandemie?

Skok tandemowy nie należy wprawdzie do najtańszych rozrywek, ale biorąc pod uwagę emocje i adrenalinę, a także możliwość przeżycia niezwykłej przygody, jak najbardziej warto przeznaczyć na niego nawet wyższą sumę. Najtaniej skoki można wykupić za około 500 złotych – to cena za skok tandemowy z 3000 metrów. Za skoki z 4000 metrów trzeba zapłacić już około 700 złotych. Skok może być też nagrywany i wtedy stanowi świetną pamiątkę. Za wykonanie zdjęć i nagranie filmu trzeba dopłacić około 200-250 złotych.

Skokami tandemowymi od lat zajmuje się firma Skydive, która oferuje je w trzech lokalizacjach na terenie Polski – w Przasnyszu, Kamieniu Śląskim i Kruszynie pod Włocławkiem. Więcej informacji na temat skoków można znaleźć na stronie skydive.pl.

140289864224156600