Skoki spadochronowe dla początkujących – jaki kurs wybrać?

Zależy ci na tym, aby zacząć samodzielnie skakać ze spadochronem? Teraz to żaden problem, ponieważ można zapisać się na specjalne kursy, które przekazują kompletne informacje dotyczące tego niesamowitego sportu oraz, oczywiście, uczą też praktyki. Na jaki kurs warto się zdecydować?

Dzisiaj skoki spadochronowe nie są zarezerwowane nie tylko dla zawodowców, ale i każdy z nas może w nich zasmakować. Na początek warto wybrać skoki w tandemie, czyli z instruktorem spadochroniarstwa, który odpowiada wówczas za kwestie techniczne wydarzenia. Nie trzeba wtedy brać udziału w czasochłonnych kursach spadochroniarskich czy w specjalistycznych badaniach lekarskich.

Gdy po takim skoku utwierdziłeś czy utwierdziłaś się w przekonaniu, że to coś, co warto kontynuować, warto pomyśleć o wzięciu udziału w szkoleniach dla skoczków.

Szkolenie AFF – najlepszy wybór dla przyszłych skoczków

Najczęściej wybierane szkolenia spadochroniarskie dla początkujących to szkolenia AFF – od angielskiego Accelerated FreeFall, czyli przyspieszona nauka swobodnego spadania. Oznacza to, że podczas tych skoków uczymy się także spadania w przestworzach bez otwartej czaszy, co powoduje, że są one naprawdę emocjonujące i to za każdym razem.

Szkolenia AFF składają się z dwóch części, a mianowicie teoretycznej i praktycznej, które przeplatają się ze sobą. Część teoretyczna zaczyna się już przed wykonaniem pierwszego skoku i następnie trwa aż do zakończenia szkolenia. Przekazuje ona informacje o budowie i działaniu sprzętu spadochronowego, uczy postępowania w trakcie lotu oraz w sytuacjach awaryjnych.

Część praktyczna to zazwyczaj 7 skoków spadochronowych, które na początku odbywają się z dwoma instruktorami lecącymi po boku skoczka, potem z jednym instruktorem, a na końcu już bez niego, ale za to ze stałą łącznością, ponieważ skoczek musi mieć kontakt ze swoim nauczycielem. Skoki tego rodzaju mogą być też uzupełnione o loty w tunelu aerodynamicznym oraz ćwiczenia „na sucho”. Skoki są też nagrywane, a potem uczeń z instruktorem analizują je, aby wyeliminować potencjalne błędy.

Co po szkoleniu AFF?

Aby moc zakończyć szkolenie AFF powodzeniem, konieczne jest zadanie odpowiedniego egzaminu w powietrzu. Kursant musi opanować między innymi umiejętność otwierania spadochronu, stabilizacji sylwetki, wykonywania obrotów, samodzielnego lądowania. Gdy szkolenie się zakończy, skoki można wykonywać samodzielnie, ale aż do uzyskania świadectwa kwalifikacji nadal ma się status ucznia-skoczka, więc konieczne jest skakanie pod nadzorem instruktora.

 Ile kosztuje szkolenie AFF?

Nie jest to tania rozrywka, ponieważ trzeba liczyć się z kosztem od 4000 do 5000 złotych. Szkolenia AFF są oferowane również w wersji ekspresowej i wtedy można zakończyć je w ciągu jednego weekendu. Standardowe kursy odbywają się w kilka weekendów pod rząd. Do opłaty trzeba doliczyć również koszt wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia.

Więcej informacji o szkoleniach AFF dla przyszłych skoczków spadochronowych znajdziesz pod adresem: skokiwarszawa.pl

skok-na-spadochronie-2