Sierra Nevada, czyli czy narciarze mają czego szukać w Hiszpanii?

Hiszpania to wciąż bardzo popularny wśród turystów kierunek wypoczynkowych podróży. Ci, którzy choć raz zasmakowali urlopu na Półwyspie Iberyjskim, cenią sobie w takim pomyśle przede wszystkim to, że nie ma powodów do niepokoju, gdy chodzi o pogodę. Ale czy do słonecznej, wręcz upalnej Hiszpanii, mogą wybierać się także miłośnicy rozrywek kojarzonych ze sportami zimowymi? Tak, a co ciekawe, będą musieli udać się na południe tego kraju, kierując się ku wybrzeżom Morza Śródziemnego.

Sierra Nevada, czyli „góry śnieżne”

Sierra Nevada to łańcuch dosyć wysokich i malowniczych górskich wzniesień, które swoją obecnością urozmaicają pejzaż słonecznej Andaluzji. Tłumacząc rodzime określenie tego masywu, należałoby powiedzieć, że Hiszpanie nazywają je „górami śnieżnymi” (ale ogólnoświatowe nazewnictwo pozostaje przy oryginalnej, intrygująco brzmiącej nazwie). Sierra Nevada to trzecie najwyższe góry Europy (po Kaukazie i Alpach): najwyższy szczyt liczy sobie niemal trzy i pół tysiąca metrów, a znakomite grono okolicznych wzniesień niewiele mu ustępuje. Hiszpański masyw górski wykształcił się w tym samym czasie, co Alpy: za kształty tutejszego krajobrazu odpowiadają te same ruchy górotwórcze (naukowcom są znane pod nazwą orogenezy alpejskiej). To także najdalej wysunięte na południe Europy miejsce, które uległo zlodowaceniu w starszej epoce czwartorzędu, zwanej potocznie epoką lodowcową.

Z uwagi na swoje geograficzne położenie, obszar Sierra Nevada to także wysunięte najdalej na południe skupisko zimowych kurortów turystycznych. Konsekwencje tej nieco zaskakującej lokalizacji dają się odczuć przede wszystkim w tutejszym klimacie:

  • w chłodniejszej porze roku (między listopadem a majem) temperatura powietrza spada tu maksymalnie tylko na kilka stopni poniżej zera.
  • z kolei latem najcieplejsze warunki na stoku to takie, gdy wskaźniki wynoszą kilkanaście stopni Celsjusza na plusie.

W takich warunkach atmosferycznych świetnie odnajdują się nie tylko liczni turyści (którzy kochają narty, ale nie lubią przesadnie marznąć na stoku), ale także liczne gatunki roślin i zwierząt. Sierra Nevada to obszar rezerwatu biosfery, co czyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla tych, którzy traktują podróże jako okazję do podziwiania piękna i bogactwa przyrody.

Zapaleni narciarze z pewnością kojarzą nazwę Sierra Nevada nie tylko z samymi górami, ale już bezpośrednio z tutejszym ośrodkiem sportów zimowych. Miłośników szusowania po stokach przyciągają tu długie na niemal 95 kilometrów trasy oraz 26 wyciągów, umożliwiających eksplorację tutejszych ośnieżonych przestrzeni. Oferta szkółki narciarskiej Dimbo.pl pozawala w pełni skorzystać z potencjału tego malowniczego miejsca.

Do Sierra Nevada można spokojnie wybrać się całą rodziną: nie brakuje tu hoteli o różnym stopniu komfortu, a i atrakcje czekające na gości miasteczka pozwolą każdemu członkowi rodziny znaleźć coś dla siebie. Dorośli mogą zadbać tu o swoją kondycję na wiele sposobów, a następnie odprężyć się w dowolnie wybranym ośrodku SPA. Co więcej, nie muszą martwić się o to, że dzieciom będzie przykrzyło się w zimowym kurorcie: maluchy mogą odkrywać tajniki sportów zimowych w narciarskich przedszkolach i szkółkach.

img_0398