Samochody na minuty – komu się to opłaca?

Potrzebujesz samochodu dosłownie kilka razy w miesiącu, incydentalnie, po to, aby dojechać do lekarza, do urzędu lub innej instytucji czy punktu infrastrukturalnego? A może przebywasz w Krakowie tylko przez kilka dni i chcesz uniezależnić się od komunikacji miejskiej i taksówek? Możesz w takich przypadkach jak najbardziej skorzystać z oferty samochodów na minuty. Kraków jest jednym z miast w Polsce, gdzie taka usługa jest realizowana dla mieszkańców i przyjezdnych gości.

Na czym to polega?

Samochody na minuty w Krakowie są usługą typu car sharing, czyli dzielenia się autem. Nie trzeba mieć własnego samochodu, opłacać za niego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz płacić za rejestrację czy okresowe przeglądy techniczne, aby móc korzystać z pojazdu. Wystarczy sprawdzić, czy w naszym przypadku nie sprawdzi się lepiej samochód na minuty.

Kraków jest miastem, w którym taką usługę uruchomiła niedawno firma Panek CS. Doszło do tego 1 lipca 2019 roku. Jest ona systemem wynajmu samochodów na minuty lub kilometry za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie użytkownika. Płaci się przy tym wyłącznie za realny czas, w którym klient wykorzystywał samochód, nie ma również żadnych kosztów związanych z tankowaniem pojazdu, jego eksploatacją czy parkowaniem w płatnej strefie.

Czy wynajem samochodów na minuty to opłacalne rozwiązanie?

Zasadniczo wynajem samochodów na minuty w Krakowie opłaca się tym osobom, które nie potrzebują na co dzień auta, choć i one powinny sobie przeliczyć, czy koszty eksploatacyjne oraz koszty parkowania samochodu w centrum Krakowa nie przekraczają opłat związanych z wykorzystywaniem usługi car sharing.

Ile to kosztuje? Otóż we flocie Panek CS znajduje się m.in. najtańszy samochód do wypożyczania na minuty – Toyota Yaris. W mieście sprawdza się doskonale. Jego regularna cena za minutę jazdy to 0,50 zł i 0,80 zł za kilometr. Użytkownicy mogą obniżyć dodatkowo koszty użytkowania o 0,30 zł na kilometrze, jeśli wykupią subskrypcję, która zwalnia z odpowiedzialności za szkody. Dzięki temu za każdy przejechany kilometr samochodem wynajmowanym na minuty w Krakowie płaci się nawet 0,50 zł.

www1