Przewodnik po Krakowie
Przed Państwem pobyt w Krakowie i zastanawiacie się, co warto zobaczyć i dokąd najpierw skierować kroki? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po Krakowie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne. Dobra wiadomość na początek – wybieracie się do najpiękniejszego miasta w Polsce i z pewnością jednego z najbardziej przyjaznych turystom!
Krakowska komunikacja
Ogromnym atutem Krakowa jest przede wszystkim znakomite skomunikowanie lotniska w Balicach z centrum miasta. Niewiele miast europejskich może się poszczycić tak optymalnymi rozwiązaniami! Kolejka, która dosłownie wjeżdża pod terminal międzynarodowy jedzie do ścisłego centrum niespełna 20 minut, a bilet na Dworzec Główny kosztuje zaledwie 8 zł. Jest to zdecydowanie najtańsza i bardzo wygodna opcja dojazdu z portu lotniczego. Bilety tramwajowe i autobusowe można kupić w automatach rozlokowanych na przystankach i w pojazdach. Jeśli podczas pobytu zamierzacie Państwo sporo podróżować komunikacją miejską, warto rozważyć zakup biletów wieloprzejazdowych (w Krakowie można kupić m. in. bilety 24-, 48-, 72-godzinne i 7-dniowe). Biorąc jednak pod uwagę, że największe atrakcje Grodu Kraka znajdują się w centrum, w spacerowej odległości od siebie, takie rozwiązanie przyda Wam się wyłącznie, jeśli zarezerwowaliście sobie noclegi w oddaleniu od serca miasta.
Szaleństwo zwiedzania – Stare Miasto i Wawel
Kraków ma oczywiście swoje symbole, o których nikomu nie trzeba przypominać – Kościół Mariacki, Sukiennice, Wawel. Idealną trasą na początek zwiedzania jest spacer tzw. Drogą Królewską, wzdłuż której obiekty te są rozlokowane. Biegnie ona od kościoła św. Floriana na Kleparzu, poprzez Bramę Floriańską i całe Stare Miasto aż na Wzgórze Wawelskie (tą drogę przebywały niegdyś orszaki wjeżdżających uroczyście do miasta władców). Podczas wycieczki Państwa oczom ukażą się największe cuda starego Krakowa – jeden z największych na kontynencie, średniowieczny Rynek (zajrzyjcie koniecznie do Bazyliki Mariackiej, aby zachwycić się jej wnętrzem, a zwłaszcza ołtarzem Wita Stwosza), przepiękna ulica Grodzka z kościołami: barokowym śś. Piotra i Pawła oraz romańskim św. Andrzeja, wreszcie Katedra i Zamek Królewski na Wawelu.
Spacerując po Starym Mieście, zajrzyjcie koniecznie do kwartału akademickiego. Każdy Przewodnik po Krakowie wymienia Collegium Maius, a więc najstarsze collegium Akademii Krakowskiej wśród obiektów bezwzględnie wartych odwiedzenia. Malowniczy dziedziniec zachował atmosferę średniowiecznej wszechnicy. Zakosztowanie tego niezwykłego klimatu to wyjątkowa przyjemność.
Zdecydowanie warto odwiedzić również Bazylikę OO. Franciszkanów z wspaniałymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego (dokładnie naprzeciwko świątyni znajduje się budynek Kurii Biskupiej ze słynnym „oknem papieskim”) oraz Bazylikę Świętej Trójcy czyli kościół Dominikanów – pierwszą gotycką realizację w Krakowie. Wiele niezwykle ciekawych obiektów znajduje się również na krużgankach obu klasztorów (dostępne dla zwiedzających!).
Na zwiedzanie Wawelu warto sobie zarezerwować możliwie najwięcej czasu – Katedra z grobami królewskimi to punkt obowiązkowy, ale jeśli chcemy zobaczyć także Komnaty Królewskie(Reprezentacyjne lub Prywatne) oraz Skarbiec trzeba sobie zarezerwować kilka godzin. Warto dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów (grupy mają w sezonie taki obowiązek).
Szaleństwo zwiedzania – Kazimierz
Po zwiedzaniu Starego Krakowa turyści kierują zazwyczaj swoje kroki na Kazimierz. Odległość między Rynkiem a Kazimierzem można przebyć pieszo w przeciągu 10-15 minut, ale do 2 poł. XVIII wieku były to odrębne miasta. Aktualnie oba są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden zespół historyczny. Zabytki Kazimierza zapierają dech w piersiach. W Państwa programie zwiedzania obowiązkowo powinno znaleźć się Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce oraz kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała – wybitne przykłady architektury gotyckiej z zachwycającym wyposażeniem z różnych epok. Tym co najbardziej przyciąga turystów z całego świata na Kazimierz jest jednak wyjątkowy zespół zabytków w kwartale żydowskim. Historyczne synagogi i cmentarze, niezwykła atmosfera, wspaniałe wystawy muzealne – żydowski Kazimierz to bez dwóch zdań jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Europie. Trudno jednak rozpatrywać kwestie związane z tradycją i kulturą żydowską w Krakowie bez kontekstu II wojny światowej i potwornego losu, który zgotowali społeczności żydowskiej niemieccy okupanci. Dlatego warto pomyśleć również o odwiedzeniu miejsc pamięci w dzielnicy Podgórze, na terenie dawnego krakowskiego getta i obozu koncentracyjnego Płaszów.
Wycieczki bliższe i dalsze
Poza centrum Krakowa także znajduje się wiele miejsc i obiektów godnych uwagi. Turyści chętnie odwiedzają krakowskie kopce. Szczególnie piękną panoramę miasta można oglądać z Kopca Krakusa (najstarszy spośród wymienionych, mający pogańską genezę) i Kopca Kościuszki. Wyprawy do malowniczego Lasu Wolskiego kończą się natomiast często na najwyższym – Kopcu Piłsudskiego. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki do socrealistycznej, monumentalnej Nowej Huty czy do najstarszego klasztoru w Polsce – Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (to tam w gospodzie pod Lutym Turem sienkiewiczowski Zbyszko z Bogdańca po raz pierwszy miał ujrzeć swoją Danusię). Turyści chcący poprzebywać na łonie natury, chętnie wybierają się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Najmniejszy park narodowy w Polsce znajduje się w zasięgu krakowskiej komunikacji miejskiej, podobnie jak wspaniała, Kopalnia Soli w Wieliczce, kolejny obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający Kraków bardzo chętnie korzystają również ze zorganizowanych wyjazdów do Oświęcimia i Muzeum Auschwitz-Birkenau, do Kalwarii Zebrzydowskiej czy papieskich Wadowic.
Kraków miastem muzeów
Nasz krótki przewodnik po Krakowie, to nie miejsce, w którym moglibyśmy opisać wszystkie atrakcje krakowskich muzeów. Zawsze jednak zachęcamy, aby zapoznali się Państwo z ofertą poszczególnych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Narodowego w Krakowie. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów wystaw należą świetne multimedialne, ekspozycje w Podziemiach Rynku oraz dawnej Fabryce „Emalia” Oscara Schindlera. Wśród najciekawszych muzeów wymienić można m. in. również Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy, zupełnie z innej bajki, Muzeum Inżynierii Miejskiej. W Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie.
Przewodnik po Krakowie – usługi
Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć więcej na temat zabytków, muzeów i aspektów praktycznych zwiedzania Krakowa, odwiedźcie koniecznie portal: http://krakowzwiedzanie.pl/. Poza dostarczaniem mnóstwa przydatnych wiadomości, pomysłów na zwiedzanie i porad, portal daje możliwość rezerwacji usług najlepszych krakowskich przewodników miejskich!