Przewodnik po Krakowie

Przed Państwem pobyt w Krakowie i zastanawiacie się, co warto zobaczyć i dokąd najpierw skierować kroki? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po Krakowie. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne. Dobra wiadomość na początek – wybieracie się do najpiękniejszego miasta w Polsce i z pewnością jednego z najbardziej przyjaznych turystom!

Krakowska komunikacja

Ogromnym atutem Krakowa jest przede wszystkim znakomite skomunikowanie lotniska w Balicach z centrum miasta. Niewiele miast europejskich może się poszczycić tak optymalnymi rozwiązaniami! Kolejka, która dosłownie wjeżdża pod terminal międzynarodowy jedzie do ścisłego centrum niespełna 20 minut, a bilet na Dworzec Główny kosztuje zaledwie 8 zł. Jest to zdecydowanie najtańsza i bardzo wygodna opcja dojazdu z portu lotniczego. Bilety tramwajowe i autobusowe można kupić w automatach rozlokowanych na przystankach i w pojazdach. Jeśli podczas pobytu zamierzacie Państwo sporo podróżować komunikacją miejską, warto rozważyć zakup biletów wieloprzejazdowych (w Krakowie można kupić m. in. bilety 24-, 48-, 72-godzinne i 7-dniowe). Biorąc jednak pod uwagę, że największe atrakcje Grodu Kraka znajdują się w centrum, w spacerowej odległości od siebie, takie rozwiązanie przyda Wam się wyłącznie, jeśli zarezerwowaliście sobie noclegi w oddaleniu od serca miasta.

Szaleństwo zwiedzania – Stare Miasto i Wawel

Kraków ma oczywiście swoje symbole, o których nikomu nie trzeba przypominać – Kościół MariackiSukienniceWawel. Idealną trasą na początek zwiedzania jest spacer tzw. Drogą Królewską, wzdłuż której obiekty te są rozlokowane. Biegnie ona od kościoła św. Floriana na Kleparzu, poprzez Bramę Floriańską i całe Stare Miasto aż na Wzgórze Wawelskie (tą drogę przebywały niegdyś orszaki wjeżdżających uroczyście do miasta władców). Podczas wycieczki Państwa oczom ukażą się największe cuda starego Krakowa – jeden z największych na kontynencie, średniowieczny Rynek (zajrzyjcie koniecznie do Bazyliki Mariackiej, aby zachwycić się jej wnętrzem, a zwłaszcza ołtarzem Wita Stwosza), przepiękna ulica Grodzka z kościołami: barokowym śś. Piotra i Pawła oraz romańskim św. Andrzeja, wreszcie Katedra i Zamek Królewski na Wawelu.

Spacerując po Starym Mieście, zajrzyjcie koniecznie do kwartału akademickiego. Każdy Przewodnik po Krakowie wymienia Collegium Maius, a więc najstarsze collegium Akademii Krakowskiej wśród obiektów bezwzględnie wartych odwiedzenia. Malowniczy dziedziniec zachował atmosferę średniowiecznej wszechnicy. Zakosztowanie tego niezwykłego klimatu to wyjątkowa przyjemność.

Zdecydowanie warto odwiedzić również Bazylikę OO. Franciszkanów z wspaniałymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego (dokładnie naprzeciwko świątyni znajduje się budynek Kurii Biskupiej ze słynnym „oknem papieskim”) oraz Bazylikę Świętej Trójcy czyli kościół Dominikanów – pierwszą gotycką realizację w Krakowie. Wiele niezwykle ciekawych obiektów znajduje się również na krużgankach obu klasztorów (dostępne dla zwiedzających!).

Na zwiedzanie Wawelu warto sobie zarezerwować możliwie najwięcej czasu – Katedra z grobami królewskimi to punkt obowiązkowy, ale jeśli chcemy zobaczyć także Komnaty Królewskie(Reprezentacyjne lub Prywatne) oraz Skarbiec trzeba sobie zarezerwować kilka godzin. Warto dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów (grupy mają w sezonie taki obowiązek).

Szaleństwo zwiedzania – Kazimierz

Po zwiedzaniu Starego Krakowa turyści kierują zazwyczaj swoje kroki na Kazimierz. Odległość między Rynkiem a Kazimierzem można przebyć pieszo w przeciągu 10-15 minut, ale do 2 poł. XVIII wieku były to odrębne miasta. Aktualnie oba są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden zespół historyczny. Zabytki Kazimierza zapierają dech w piersiach. W Państwa programie zwiedzania obowiązkowo powinno znaleźć się Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława na Skałce oraz kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała – wybitne przykłady architektury gotyckiej z zachwycającym wyposażeniem z różnych epok. Tym co najbardziej przyciąga turystów z całego świata na Kazimierz jest jednak wyjątkowy zespół zabytków w kwartale żydowskim. Historyczne synagogi i cmentarze, niezwykła atmosfera, wspaniałe wystawy muzealne – żydowski Kazimierz to bez dwóch zdań jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Europie. Trudno jednak rozpatrywać kwestie związane z tradycją i kulturą żydowską w Krakowie bez kontekstu II wojny światowej i potwornego losu, który zgotowali społeczności żydowskiej niemieccy okupanci. Dlatego warto pomyśleć również o odwiedzeniu miejsc pamięci w dzielnicy Podgórze, na terenie dawnego krakowskiego getta i obozu koncentracyjnego Płaszów.

Wycieczki bliższe i dalsze

Poza centrum Krakowa także znajduje się wiele miejsc i obiektów godnych uwagi. Turyści chętnie odwiedzają krakowskie kopce. Szczególnie piękną panoramę miasta można oglądać z Kopca Krakusa (najstarszy spośród wymienionych, mający pogańską genezę) i Kopca Kościuszki. Wyprawy do malowniczego Lasu Wolskiego kończą się natomiast często na najwyższym – Kopcu Piłsudskiego. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki do socrealistycznej, monumentalnej Nowej Huty czy do najstarszego klasztoru w Polsce – Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (to tam w gospodzie pod Lutym Turem sienkiewiczowski Zbyszko z Bogdańca po raz pierwszy miał ujrzeć swoją Danusię). Turyści chcący poprzebywać na łonie natury, chętnie wybierają się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Najmniejszy park narodowy w Polsce znajduje się w zasięgu krakowskiej komunikacji miejskiej, podobnie jak wspaniała, Kopalnia Soli w Wieliczce, kolejny obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający Kraków bardzo chętnie korzystają również ze zorganizowanych wyjazdów do Oświęcimia i Muzeum Auschwitz-Birkenau, do Kalwarii Zebrzydowskiej czy papieskich Wadowic.

Kraków miastem muzeów

Nasz krótki przewodnik po Krakowie, to nie miejsce, w którym moglibyśmy opisać wszystkie atrakcje krakowskich muzeów. Zawsze jednak zachęcamy, aby zapoznali się Państwo z ofertą poszczególnych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Narodowego w Krakowie. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów wystaw należą świetne multimedialne, ekspozycje w Podziemiach Rynku oraz dawnej Fabryce „Emalia” Oscara Schindlera. Wśród najciekawszych muzeów wymienić można m. in. również Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy, zupełnie z innej bajki, Muzeum Inżynierii Miejskiej. W Krakowie każdy znajdzie coś dla siebie.

Przewodnik po Krakowie – usługi

Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć więcej na temat zabytków, muzeów i aspektów praktycznych zwiedzania Krakowa, odwiedźcie koniecznie portal: http://krakowzwiedzanie.pl/. Poza dostarczaniem mnóstwa przydatnych wiadomości, pomysłów na zwiedzanie i porad, portal daje możliwość rezerwacji usług najlepszych krakowskich przewodników miejskich!

przewodnik-po-krakowie-7