Przed zakupem euro na wakacje sprawdź kurs online

Podróże nie tylko kształcą, ale przede wszystkim sprawiają niezwykłą przyjemność i stanowią najlepszą odskocznię od szarej codzienności. Zanim jednak zaczniesz pakować się na wymarzony urlop w Prowansji, na Malcie, w Portugalii czy choćby na Litwie lub Słowacji, warto pomyśleć o walucie. W końcu wyjazd to nie tylko bilet i nocleg, ale również pamiątki, atrakcje i lokalna kuchnia – na to wszystko możesz potrzebować trochę euro. Aby wymienić walutę, możesz udać się do banku lub kantoru – jednak każda z tych opcji ma swoje minusy, takie jak wysoka cena (w banku) lub ryzyko związane z wymianą gotówki (w kantorze). Istnieje jeszcze trzecie rozwiązanie, które może okazać się najbardziej opłacalne – wymiana przez internet.

Waluta online

W ramach internetowej wymiany walut mamy do wyboru właściwie dwie propozycje: społecznościowe platformy lub e-kantory. Warunkiem do skorzystania z tych opcji jest posiadanie konta walutowego. Na internetowych platformach wymiany walut użytkownicy sami określają kurs, po jakim chcą sprzedać czy kupić daną walutę. Dzięki temu omijamy zjawisko spreadu walutowego. Z kolei w e-kantorze spread istnieje, ale jest o kilka procent niższy niż w banku, więc różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty jest minimalna. Dzięki temu nawet na pojedynczej wymianie można sporo zaoszczędzić. Kantor internetowy jest również bezpieczniejszy niż stacjonarny, ponieważ wymiana jest bezgotówkowa. Dodatkowym zabezpieczeniem jest szyfrowanie wszystkich połączeń internetowych, monitoring transakcji oraz procedury związane z ochroną danych osobowych.

Po pierwsze szybko

Przebieg transakcji zakupu waluty w kantorze internetowym zawiera się w kilku prostych krokach:

  • rejestracja w internetowym kantorze i zalogowanie na swoje konto klienta
  • określenie szczegółów wymiany (np. zakup 1000 euro)
  • wykonanie przelewu z konta złotówkowego na rachunek podany przez e-kantor
  • zatwierdzenie wymiany po aktualnie dostępnym kursie
  • przesłanie przez e-kantor wymienionej kwoty (w tym przypadku 1000 EUR) na nasze konto walutowe

Jeżeli pomiędzy wysłaniem przelewu do kantoru online a zaksięgowaniem go przez bank minęło więcej czasu (np. wykonujesz przelew w niedzielę po południu i musisz zaczekać na zaksięgowanie do poniedziałku), wówczas warto przed zatwierdzeniem transakcji jeszcze raz upewnić się, że kurs nie uległ w międzyczasie znaczącej zmianie.

Po drugie tanio

Aby ocenić, czy wymiana waluty w internetowym kantorze nam się opłaca, wystarczy porównać kursy poszczególnych banków z kursem wybranego e-kantoru. W tym celu można skorzystać np. z zestawienia dostępnego na https://internetowykantor.pl/kurs-euro/, które jest codziennie aktualizowane. Dużym ułatwieniem są również tzw. kalkulatory korzyści w e-kantorach, przy pomocy których można obliczyć, ile zaoszczędzisz na wymianie określonej sumy. Dla przykładu, kupując 1000 euro, w jednym z najbardziej popularnych polskich banków zapłacisz 4 446,40 zł, podczas gdy w internetowym kantorze cena wyniesie 4 306,00 zł (kurs z dnia 04.10.2016).

Urlaubsgeld Reisekasse