Prywatny samolot – wynająć czy kupić?

Rokrocznie możemy obserwować dynamiczny wzrostowy trend polskich klientów, którzy decydują się na prywatne loty samolotem. Loty prywatne to spora oszczędność czasu, niespotykany nigdzie indziej komfort podróży, a przede wszystkim jakość komunikacji na najwyższym poziomie.

Wielu biznesmenów oraz klientów prywatnych, którzy często wybierają powietrzną formę podróży, rezygnuje z tradycyjnych przewoźników na rzecz prywatnych samolotów.

Czy kupno prywatnego samolotu jest opłacalne?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a ci, którzy mogą pozwolić sobie na zakup prywatnego samolotu, raczej nie zastanawiają się nad tą kwestią. Niemniej, kupno samolotu to wierzchołek góry lodowej opłat, jakie wynikają z ubezpieczenia, eksploatacji oraz utrzymania sztabu specjalistów związanych z obsługą samolotu.

Posiadanie prywatnego odrzutowca to najwyższy poziom swobody i komfortu podróży, na jaki obecnie pozwala współczesna technologia. Czy jednak wszyscy, bez wyjątku powinni zdecydować się na taki zakup?

Koszta, koszta i jeszcze raz koszta

Analitycy oraz osoby z branży podpowiadają, że w sytuacji, gdy spędzamy w powietrzu mniej niż 200 – 300 godzin rocznie, zakup prywatnego samolotu jest nieopłacalny. Wiąże się to z niewspółmiernymi kosztami utrzymania względem faktycznej oszczędności na opłatach pobieranych przez pośredników, logistyce, opłatach za lądowanie i pracę całej załogi. Do tego należy doliczyć koszty hangarowania i ubezpieczenia samolotu.

Zwykle właściciele prywatnych samolotów w celu redukcji kosztów utrzymania, decydują się na wynajem lub czarter samolotu. Niestety, wiąże się to z koniecznością posiadania certyfikatu przewoźnika lotniczego AOC (Air Operator’s Certificate).

Wynajem samolotu? To się opłaca

Obecnie na rynku funkcjonuje wiele prywatnych firm, które oferują usługę wynajmu samolotu lub realizacji przelotu na zamówionej trasie. Ponadto możliwy jest zbiorowy czarter samolotu, który zamawia się wraz z innymi współpasażerami.

Jeżeli latamy mniej niż wspomniane 200 – 300 godzin w roku, czarter lub wynajem samolotu to optymalne rozwiązanie między elastyczną formą latania a redukcją ponoszonych kosztów. W przypadku wynajmu opłacamy wyłącznie bilety na lot lub wynajem samolotu. Nie obchodzą nas wówczas koszty utrzymania załogi i maszyny. Firmy wynajmujące odrzutowce zajmują się wszelką papierologią, pozwoleniami, logistyką i zatrudnieniem specjalistów.

Okazje dzięki usłudze Empty Legs

Empty Legs, czyli pusty lot. Są to przeloty bez pasażerów. Ich celem jest powrót maszyny z powrotem do bazy lub przelot do innego miejsca, z którego pilot zabierze pasażerów. Dla firm wynajmujących samoloty, przeloty Empty Legs są całkowicie nieopłacalne, dlatego też, aby zminimalizować straty, firmy oferują bilety w atrakcyjnych cenach na takie przeloty. Ceny biletów na loty Empty Legs mogą być nawet 70% tańsze od standardowej ceny.

Chcesz wyczarterować prywatny samolot? Koniecznie sprawdź ofertę Jet Story. Firma działa na rynku od 2006 roku i oferuje wynajem samolotów, organizację prywatnych lotów, a także wyprzedaje bilety na loty Empty Legs.

Diva arrives at private jet