Port lotniczy Kraków-Balice rośnie w siłę

Międzynarodowy port lotniczy im. Jana Pawła II w Balicach koło Krakowa jest jednym z najchętniej wybieranych lotnisk w Polsce. Bliskość miasta sprawia, że przylatujący na nie turyści nie mają problemu z dotarciem do centrum. Ilu podróżnych obsługuje port lotniczy Kraków-Balice?

Rekordowy rok 2018

Po świetnym wyniku na koniec 2017 roku, jeśli chodzi o przychody i liczbę obsłużonych podróżnych, zarządzający portem lotniczym w Balicach mieli nadzieję na powtórzenie tego rezultatu w kolejnym roku. Rzeczywistość okazała się jeszcze lepsza, co potwierdza, że port lotniczy w podkrakowskich Balicach bynajmniej nie zwalnia tempa.

Według zgromadzonych statystyk z usług Kraków Airport w całym 2018 roku skorzystało ponad 6,7 mln pasażerów. Jeszcze w listopadzie 2018 roku krakowskie lotnisko obsłużyło sześciomilionowego pasażera i już wówczas mówiło się o rekordzie, jako że w 2017 roku lotnisko chwaliło się wynikiem 5,8 mln obsłużonych klientów.

Rozwój lotniska w Balicach

Siatka połączeń obsługiwanych przez podkrakowski port lotniczy cały czas się powiększa. Warto wspomnieć, że z Krakowa samoloty linii lotniczej LOT odbywają nowe loty do Olsztyna. W grudniu 2017 roku Ryanair ogłosił, że latem będzie latał w sześciu nowych kierunkach. Kraków Airport jako pierwsze lotnisko w Polsce w 2018 roku powitało nowego przewoźnika – Blue Air. Linia uruchomiła nowe połączenie na trasie Kraków-Turyn.

Dzięki temu rozwija się nie tylko samo lotnisko, ale i powiązane z nim firmy, chociażby parkingi dla podróżujących z lotniska w Balicach. Jeśli ktoś leci z Krakowa, to może znaleźć sobie w sąsiedztwie lotniska wygodny parking. Lotnisko Balice ma ich sporo, na przykład IPK Balice. Samo miasto korzysta na rozwoju swojego lotniska. Turystów w Krakowie jest więcej, ponieważ do stolicy Małopolski można wygodnie dolecieć.

Należy się spodziewać, że w przyszłości Kraków Airport zbuduje nowe terminale i rozbuduje obecne. Terminal, który dziś obsługuje pasażerów indywidualnych na lotnisku w Balicach, ma 55 tys. mkw powierzchni. W perspektywie kolejnych lat powierzchnia ta zwiększy się do 80 tys. mkw. Dodatkowo planowana jest budowa nowego pasa startowego i rozbudowa terminalu cargo.

http://interparkingbalice.pl/

img_20170306_125546