Odprawa automatyczna na lotnisku. Jak się odprawić w kiosku na lotnisku?

Coraz częściej lotniskowe odprawy biletowo – bagażowe odbywają się bez udziału pracownika lotniska. Bywalcom ten sposób nie straszny, wielu jednak pasażerów ma problem, jak poradzić sobie z bezdusznym automatem i wydrukować kartę pokładową. Oto nasz poradnik.

Dane mówią same za siebie. Na warszawskim lotnisku im. Chopina w pierwszym kwartale 2013 roku z odprawy kioskowej skorzystało prawie 115 tysięcy osób, czyli aż o 150 procent więcej niż a analogicznym okresie 2012. Na warszawskim lotnisku jest około 25 samoobsługowych kiosków.

Jak dokonać szybkiej i bezbolesnej odprawy przy stanowisku self check-in?

Na pewno potrzebny nam jest dowód osobisty (lub paszport w przypadku lotów poza strefę Schengen) oraz wydrukowany wcześnie (lub dostępny w smartfonie lub tablecie) bilet elektroniczny, który otrzymaliśmy po potwierdzeniu rezerwacji.

By wydrukować kartę pokładową możemy albo zeskanować dokument tożsamości – wtedy system na podstawie nazwiska wyświetli nam na monitorze dane naszej rezerwacji oraz pozwoli na ewentualny wybór miejsca w samolocie. Druga metoda to wpisanie ręcznie, na klatawiaturze, bez polskich znaków, imienia i nazwiska pasażera oraz podania w odpowiednim polu numeru naszej rezerwacji, widocznej na bilecie elektronicznym. Dalej obsługa przebiega tak jak w przypadku pierwszym: akceptujemy i z drukarki wpada nam gotowa karta pokładowa. Z nią powinniśmy sie udać do punku baggage drop-off, gdzie, przedstawiając kartę pokładową pozostawiamy nasz bagaż rejestrowany.

Uwaga! Na niektórych lotniskach europejskich – np. w Monachium – proces automatycznego self-check-in obejmuje także samodzielne nadanie bagażu. Podobnie jak w przypadku odprawy w kiosku, do wydruku karty pokładowej oraz nadania bagażu potrzebny będzie nam dokument podróży oraz/lub numer rezerwacji. Bagaż rejestrowany stawiamy na specjalnej taśmie, automat prosi nas o skan dokumentu tożsamości lub podanie numeru rezerwacji, wydaje kartę pokładową, waży torbę i po jej akceptacji drukuje specjalny samoprzylepny znacznik, który samodzielnie przyklejamy wokół rączki/ucha walizki oraz dowód nadania (receipt), który zachowujemy w razie zagubienia bagażu w podróży. Potem naciskamy przycisk zatwierdzający koniec i nasz bagaż na taśmie znika w specjalnym systemie sortowni. Odbierzemy go już na lotnisku docelowym.

sas check in