Kulturalne zachowanie w samolocie – co warto wiedzieć?

Samoloty są wygodnym środkiem transportu, ale mają sporo wad. Przede wszystkim przestrzeń w ich wnętrzu jest dość ograniczona. To właśnie z małej powierzchni przypadającej na jednego pasażera wynika najwięcej problemów podczas podróżowania. Jednakże podstawowa znajomość dobrego zachowania w samolocie z pewnością pomoże wszystkim w odbyciu miłej podróży.

Szanujmy cudzą przestrzeń

Jak już wspomniano prywatna przestrzeń w samolocie jest bardzo mała, dlatego należy zadbać o to, aby jej dodatkowo nie ograniczać swoim zachowaniem. Dbając o wygodę swoja i sąsiada nie zajmuj jego podłokietników.

Piękny zapach, ale…

Zapach osoby znajdującej się w środkach komunikacji publicznej może być bardzo przyjemny lub wręcz odwrotnie. Wybierając się w podróż pamiętaj, aby być czystym a przed wylotem użyć dezodorantu. Z drugiej jednak strony należy też zwrócić uwagę na zapach używanych kosmetyków. Zbyt silny aromat wody kolońskiej czy perfum może być dla sąsiada również uciążliwy.

Zanim rozłożysz fotel

Fotele w samolocie przystosowane są do potrzeb wynikających z długiego podróżowania. Dzięki temu można nieco obniżyć oparcie, co ułatwia zaśnięcie. Zanim jednak opuścisz oparcie, najpierw zapytaj czy taki zabieg nie będzie przeszkadzał osobie siedzącej tuż a Tobą.

Używanie urządzeń elektronicznych

Dziś urządzenia elektroniczne towarzyszą nam wszędzie. Warto jednak pamiętać, aby korzystając z nich nie drażnić przy tym swoich sąsiadów. Przede wszystkim należy wyłączyć dźwięk np. grając na tablecie, a zamiast co chwilę sięgać do torebki czy kieszeni, aby sprawdzić czas na telefonie komórkowym, lepiej założyć na rękę prosty zegarek np. marki Daniel Wellington (dostępny na www.czaszegarkow.pl), co znacznie ograniczy ilość niepotrzebnych ruchów.

Uwaga z ilością napojów

Toalety w samolotach są dostępne dla pasażerów, niemniej jednak jeśli nie siedzisz przy korytarzu ogranicz nieco picie, aby nie zmuszać co chwile podróżnych siedzących obok do wstawania.

Podróż samolotem może być bardzo miłym przeżyciem, albo wręcz przeciwnie. Przestrzegając zasad dobrego zachowania można być pewnym, że upłynie ona w przyjemnej atmosferze.

1