Kazimierz Dolny. Miejsce na wyjątkowy weekend

Gdyby spytać przeciętnego obywatela naszego kraju, które miasto kojarzy mu się z piękną architekturą i romantycznymi spacerami, na pewno padną takie odpowiedzi jak: Rzym, Wenecja, Paryż, belgijska Brugia oraz… Kazimierz Dolny. Kazimierz to nasza rodzima perełka, małe miasteczko w województwie lubelskim, w którym latem jest bardzo gwarnie, wiosną cudownie romantycznie, jesienią kolorowo, zimą niezwykle ciekawie.

Z żydowskim charakterem

Na architekturę Kazimierza Dolnego bezsprzecznie miała wpływ kultura żydowska. Przez wieki to miasto było domem dla ludności żydowskiej trudniącej się rzemiosłem i handlem. Pierwsi żydowscy osadnicy trafili do tego uroczego miasta na początku XIII wieku i aż do okresu Drugiej Wojny Światowej funkcjonowali zgodnie z innymi mieszkańcami miasta. Dzisiaj w Kazimierzu jest tylko synagoga przekształcona w muzeum oraz kirkut, jednak ten multikulturowy charakter miasta wciąż jest wyczuwalny przez obecnych mieszkańców, jak i licznych turystów.

Co warto zobaczyć?

Do najpopularniejszych zabytków Kazimierza Dolnego należy gotycka Fara, która chociaż z czasem była rozbudowywana, ale także odbudowywana po pożarze, to jednak wciąż jest uważana, za jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych nie tylko Polski, ale także Europy. Kościół farny, czyli Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja został ufundowany w XIV wieku przez samego Kazimierza Wielkiego. Ten położony na wzgórzu kościół warto zobaczyć także od środka i przyjrzeć się jego sklepieniu. Wśród innych zabytków sakralnych wart obejrzenia jest także Klasztor OO. Reformatów i Sanktuarium p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny ufundowany w 1589 roku.

Nie można przeoczyć też ruin zamku, który przetrwał wieki, aż w 1809 roku został zniszczony przez wojska austriackie i synagogi, która powstała w XVIII wieku, a po II Wojnie Światowej pełniła rolę kina. Obecnie można zwiedzać w jej wnętrzu ekspozycje muzealne. Niestety nie ocalały żydowskie cmentarze. Po jednym, przy ulicy Lubelskiej pozostały jednak macewy. Trochę więcej pozostało przy cmentarzu przy ul. Czerniawy. Jest tutaj pomnik, który powstał z kamiennych macew i który przypomina żydowską ścianę płaczu.

Spacerując po Kazimierzu natkniemy się także na budynek jatki (targ mięsny), na dawny szpital przy kościele św. Anny, budynek łaźni, w którym dzisiaj jest restauracja, czy powstałe na początku XVII wieku Kamienice Przybyłowskie – pod św Mikołajem i św Krzysztofem oraz studnie miejskie.

Aby w pełni podziwiać piękno Kazimierza Dolnego położonego nad Wisłą należy też wspiąć się na Górę Trzech Krzyży. To nie tylko miejsce upamiętniające ofiary, które zmarły z powodu panującej cholery, ale również punkt widokowy i trakt spacerowy.

Aromatyczny kogut na śniadanie!

W Kazimierzu, zwłaszcza w okolicach rynku nie tylko można zjeść smaczny posiłek w wybranej restauracji czy wybrać się na kawę. W tym mieście codziennie rozchodzi się zapach maślanych bułek w różnych kształtach. Najbardziej popularne jednak są kazimierzowskie koguty. Obecnie wizyta w piekarni i zakupienie koguta jest obowiązkowym punktem podczas spaceru po mieście. Dodatkowo można zjeść pączka z różą czy jagodziankę. Pożywne śniadanie to przecież energia na cały dzień atrakcji w Kazimierzu.

Po zjedzeniu koguta można skorzystać z rejsu statkiem, pojeździć po okolicy na rowerze, zimą można zaś udać się na wyciąg narciarski albo wziąć udział w kuligu i ognisku. Kazimierz Dolny, dzięki swojemu położeniu i dobremu skomunikowaniu z większymi miastami jest świetnym miejscem na pobyt weekendowy: rodzinny czy romantyczny (http://www.wyjatkowyprezent.pl/prezent/romantyczny-weekend-dla-dwojga-w-hotelu-kazimierzowka) o każdej porze roku. Bogactwo zabytków, ale także świetna baza noclegowa to pewność, że weekend będzie niezwykle udany i niezapomniany.

depositphotos_69420539_original