Kantor internetowy, czyli szybki sposób na obcą walutę

Do zagranicznej podróży należy się odpowiednio przygotować. Na szczycie listy zadań oprócz spakowania potrzebnych rzeczy znajduje się wymiana gotówki. W przypadku jej niewielkiej ilości bez różnicy, gdzie ją wymienisz, ale gdy w grę wchodzą wakacje i większa suma, zapewne zaczynasz rozglądać się za najkorzystniejszą ofertą. Warto wziąć pod uwagę kantor internetowy Alior Banku, który znajduje się w czołówce polskich e-kantorów.

W porównywarce kantorów internetowych Bankier.pl możesz szybko przekonać się, że Alior Bank oferuje jedne z najlepszych warunków wymiany walut. Porównywarka bierze pod uwagę oferty e-kantorów z uwzględnieniem kosztów transakcji, jak aktualne kursy, marże i koszt przelewu międzybankowego. Przy kursie euro wynoszącym 4,29 (stan na 21.03.2017), aby kupić 1 euro musisz zapłacić dokładnie 4,29 zł, czyli nie jesteś obciążony opłatami dodatkowymi. Wszystko dlatego, że transakcja odbywa się pomiędzy rachunkami bankowymi w Alior Bank. Jeśli weźmiemy pod uwagę przewalutowanie w placówce innego banku, to oszczędność wynosi nawet 17 groszy! Kursy w kantorze walutowym sprawdzisz szybko tutaj: https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/informacje/kursy-walut.html.

Czym jest kantor internetowy?

Kantor internetowy to odpowiedź na wymagania naszych czasów, kiedy często podróżujemy, spłacamy kredyt w obcych walutach czy robimy zakupy przez internet w zagranicznych serwisach.

Pierwszy kantor powstał w 2009 roku. Polscy konsumenci na początku dość nieufnie podchodzili do tej formy wymiany gotówki, nie wierząc przede wszystkim w bezpieczeństwo transakcji, dlatego prawdziwy rozkwit tej dziedziny przyszedł dopiero kilka lat później, a konkretnie w 2011 roku, kiedy to tzw. ustawa antyspreadowa zwolniła kredytobiorców z konieczności korzystania z banku, w którym zaciągnęli kredyt. Od tej pory mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy i czas, ponieważ sami mogli decydować, w którym banku dokonają przewalutowania.

Jak to działa w praktyce? Decydując się na kantor internetowy Alior Banku, masz zakładane konto walutowe, na którym gromadzone są środki. Wymiana odbywa się pomiędzy kontem w złotówkach a tym w walucie obcej przez 7 dni w tygodniu przez całą dobę, co oznacza, że w każdej chwili możesz zlecić dyspozycję przelewu, a przewalutowane środki natychmiast będziesz mieć na koncie.

W przypadku Alior Banku środki możesz przelewać bezpłatnie, rachunki walutowe również są bezpłatne, tak samo, jak karta walutowa, z której możesz korzystać na całym świecie. Na liście znajduje się aż 14 walut obcych, zatem szybko wymienisz nie tylko euro i dolary, ale także bardziej egzotyczne waluty, jak lira turecka czy lej rumuński. Dla wybranych opcji możliwe są transakcje krzyżowe, co oznacza, że obce waluty wymienisz bez udziału złotówek, np. dolary na euro.

Kantor internetowy z punktem odbioru

Wyjeżdżając za granicę będziesz potrzebować gotówki. Dlatego też Alior Bank wpłacisz i wypłacisz takie waluty, jak EUR, PLN, USD, GBP w dowolnej placówce banku. Warto jednak przy tym pamiętać, że od ręki wypłacisz kwoty poniżej 25 000 zł (analogicznie: 3000 EUR, 2000 USD/GBP), wyższe kwoty wymagają notyfikacji odbioru w kantorze internetowym.

Pamiętaj, że jeśli za granicą okaże się, że masz za mało środków na koncie walutowym, możesz skorzystać z aplikacji mobilnej i szybko zlecić przewalutowanie brakującej gotówki. Przelewy realizowane są natychmiast, co oznacza, że środki na rachunku będą dostępne zaraz po wykonaniu operacji. O możliwościach wymiany, a także o korzyściach skorzystania z takiego sposobu wymiany walut przeczytasz na: https://kantor.aliorbank.pl/.

Bezpieczeństwo transakcji w kantorze internetowym

Wspomnieliśmy wcześniej, że polscy klienci mieli opory przed korzystaniem z nowości, jaką był kantor on-line. Jeśli zdecydujesz się na rachunek walutowy w Alior Banku, dostępne środki są objęte taką samą gwarancją bezpieczeństwa, jak w przypadku normalnych rachunków. Warty podkreślenia jest fakt, że kantor internetowy Alior Banku to bankowy serwis walutowy, dlatego środki objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nad bezpieczeństwem transakcji czuwają również profesjonalni dealerzy, a dział obsługi klienta jest do dyspozycji klientów na infolinii (19 502) w godzinach 8.00-22.00 przez 7 dni w tygodniu.

Dlaczego warto wybrać kantor internetowy?

Na wakacje często zabierasz ze sobą więcej gotówki, dlatego przy jej wymianie ważne jest, aby różnica między kupnem a sprzedażą była jak najmniejsza (to tzw. spread). Korzystając z kantoru walutowego, masz gwarancję niskiego spreadu na wysokości 1% lub całkowity jego brak (w zależności od walut), co oznacza, że różnica może wynieść nawet zero.

Na forach internetowych klienci oceniają kantor internetowy Alior Bank na 5 gwiazdek z 5 możliwych. Jako plusy wymieniają karty płatnicze w EUR, USD i GBP, dzięki którym można płacić bez prowizji i bez spreadu, a to przekłada się na sporą oszczędność.

Jednak jako najczęściej wymienianą zaletą kantoru internetowego Alior Banku jest fakt, że kantor należy do banku, który ma długi staż na rynku, przez co wzbudza większe zaufanie i gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. Obok tej zalety padają: przelewy realizowane ekspresowo i możliwość wypłacenia obcej waluty w stacjonarnych placówkach banku.

Zatem odpowiedź na pytanie, gdzie opłaca się wymienić gotówkę, już masz. Czas zająć się pakowaniem i myśleniem o wypoczynku. Udanej podróży!

alior-tablet