Język angielski w podróży

Współczesna łatwość przemieszczania się poza granice naszego kraju otwiera szereg możliwości, jakimi są poszerzanie horyzontów, poznanie ciekawych ludzi oraz zobaczenie interesujących miejsc. Znajomość języka angielskiego jest bardzo przydatna podczas wyjazdów zagranicznych. Tyczy się to nie tylko podróży w celach zarobkowych, bo w tym przypadku znajomość języka obcego jest szczególnie istotna, z oczywistego powodu, jakim jest szansa na znalezienie lepszej pracy, ale również wyjazdów wakacyjnych.

Kompetencje językowe, a skłonność do podróży

Konkurencja na rynku usług turystycznych jest bardzo duża. Biura podróży prześcigają się w coraz ciekawszych ofertach typu last minut, first minut, czy wycieczek objazdowych. Rozbudowane usługi biur podróży umożliwiają wyjazd dokąd tylko chcemy bez konieczności znajomości języka obcego, z uwagi na to, że zawsze na miejscu jest polski rezydent, w hotelu animatorzy, a nierzadko i polska obsługa. Wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia kosztów z tym związanych. Szczególnie wysoką ceną cechują się najciekawsze i najbardziej odległe kierunki. Dodatkowo jesteśmy zmuszeni dostosować się do grafiku wycieczek fakultatywnych i rozkładu dnia przewidzianego przez przedstawiciela biura podróży. Czy nie byłoby cudownie móc pojechać na własną rękę, nawet do najbardziej odległego kraju, nie płacąc za taki wyjazd fortuny? Nie każdy obieżyświat jest językoznawcą, ale niewątpliwie znajomość chociażby podstaw języka obcego ułatwia samodzielne podróżowanie. Bezproblemowe podróżowanie jest możliwe dzięki znajomości języka angielskiego, gdyż stał się on językiem uniwersalnym. Język angielski będzie nam niezbędny, poczynając od zrozumienia tekstów na ulotkach informacyjnych i instrukcji wydawanych w samolocie, na rezerwacji pokoju hotelowego i zamówieniu posiłku w restauracji kończąc. Wystarczy znajomość prostych, angielskich zwrotów, aby poczuć się bezpieczniej poza granicami naszego kraju i nabrać pewności siebie.

Nieznajomość języka, a zaplanowany wyjazd

Kiedy znamy język angielski w stopniu komunikatywnym, nie musimy się specjalnie przygotowywać do wyjazdu, poza spakowaniem walizek. Gorzej jeśli wakacje już zaplanowane, a nasze umiejętności lingwistyczne kończą się na języku polskim. Jak sobie pomóc? Przed wyjazdem warto udać się na korepetycje z języka angielskiego. Nawet kilka godzin nauki pozwoli zaznajomić się z podstawowymi zwrotami, przydatnymi w podróży. Dla bardziej ambitnych istnieje możliwość zapisania się na wakacyjny kurs językowy. Wiele szkół językowych oferuje intensywne nauczanie podczas wakacji w wersji przyspieszonej. Można wykupić lekcje nawet na jeden miesiąc, poprzedzający zaplanowany wyjazd urlopowy. Jeśli czas nie pozwala uczęszczać na zajęcia z profesjonalnym nauczycielem języka angielskiego, można spróbować nauki online. Lekcje angielskiego w wersji online można znaleźć np. tutaj: http://www.strefaangielskiego.pl/zwroty-formalne-i-nieformalne-po-angielsku/. Można również spróbować swoich sił ucząc się zupełnie samodzielnie we własnym domu. Wystarczy słuchać audycji radiowych w języku angielskim, czy oglądać filmy bez lektora, aby osłuchać się z dialektem. Bez względu na to, którą formę nauki wybierzemy przed planowaną wycieczką, w podróż warto zabrać ze sobą słowniczek kieszonkowy. Najważniejsze by zawierał tzw. rozmówki, czyli tłumaczenia prostych zwrotów i odpowiedzi. W zależności od sytuacji w jakiej znajdziemy się na miejscu, będziemy mogli ich użyć, co może okazać się bardzo przydatne.

Podróżowanie – najlepszy sposób na naukę języka obcego

Podróżując po świecie nie tylko odkrywamy obce kultury, ale również mamy szansę nauczyć się lepiej języka obcego. Jeśli nawet wyjazd zagraniczny jest krótki i typowo urlopowy, nie rezygnujmy z tej szansy. Starajmy się jak najwięcej czasu spędzać w towarzystwie rdzennych mieszkańców. Nawet jeśli popełniamy błędy w wymowie i składni zdań, nie należy rezygnować z mówienia, a wręcz przeciwnie. Można poprosić słuchacza, by korygował nasze błędy językowe, dzięki czemu szybciej nauczymy się mówić poprawnie. Najłatwiej nauczyć się języka obcego w sytuacjach, gdy jesteśmy nim otoczeni 24 godziny na dobę, z uwagi na to, że nasz mózg zaczyna wtedy spontanicznie przyswajać obcojęzyczne zwroty. Język otacza nas wszędzie gdzie spojrzymy, bowiem szyldy reklamowe, czy napisy na produktach w sklepie są w języku lokalnym.

Samodzielnie zaplanowana podróż oraz całkowita wolność odnośnie miejsca, terminu i długości pobytu daje niezwykłą satysfakcję, a ponadto jest znacznie tańsza od wycieczek dostępnych za pośrednictwem biur podróży. Warto zatem podszkolić język angielski, poznać angielskie zwroty i cieszyć się pobytem w najdalszych zakątkach świata.

anglia2