Jak przygotować się do podróży, żeby uniknąć niemiłych niespodzianek

Przelot samolotem to prosty i przyjemny sposób podróżowania. Jeśli jednak zapomnimy o kilku podstawowych kwestiach, może okazać się znacznie bardziej kosztowny niż tego się spodziewaliśmy – zarówno finansowo, jak i pod względem stresu. Jak przygotować się do podróży, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

Bagaż przed odlotem – zmierz i zważ

Jeszcze w domu zmierz i sprawdź, czy twój bagaż ma odpowiednie wymiary. Wprawdzie na lotnisku masz do dyspozycji wagę, a niektóre linie lotnicze oferują specjalne stojaki, w których można sprawdzić, czy wymiar bagażu jest odpowiedni. Jednak kiedy będziesz już na lotnisku, po odprawie bezpieczeństwa, to na zmiany w wadze czy objętości bagażu będzie nieco za późno. A niespodzianka w postaci tego, że nagle trzeba coś wyrzucać nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego najlepiej bardzo dokładnie zmierzyć wymiary walizki (wraz z kółkami) oraz wagę na podręcznej wadze (w przypadku wagi, ważymy również bagaż nadawany). Jeśli wyjeżdżasz na wakacje to pamiętaj o tym, że zapewne będziesz przywozić jakieś pamiątki. Zostaw zatem miejsce w bagażu, by je zmieścić (oraz zapas w wadze).

Parking przy lotnisku – zarezerwuj miejsce i sprawdź czas dojazdu

Sprawdź koniecznie, jak długo zajmie ci dojazd (zrób to w godzinach, w jakich będziesz jechał na lotnisko). Jeśli jedziesz samochodem, który zamierzasz zostawić na parkingu przy lotnisku, sprawdź ceny parkingów w internecie przed podróżą i zarezerwuj parking, by mieć pewność miejsca. Dzięki temu unikniesz jeżdżenia i szukania go tuż przed odlotem. Zmniejszasz też tym samym ryzyko tego, że zapłacisz za parking za dużo.

Sprawdź sposób odprawy

Na stronie przewoźnika (linii lotniczej) sprawdź sposób odprawy. Pamiętaj, że niekiedy można zrobić odprawę online – wtedy musisz wydrukować kartę pokładową. Warto ją wydrukować nawet wtedy, gdy  zamierzasz używać aplikacji mobilnej do przechodzenia przez bramki. Na wypadek, gdyby telefon się nagle zawiesił bądź rozładował.

Jeśli podróżujesz z przyjaciółmi bądź rodziną i nie kupiliście “miejscówek”, to niekoniecznie będziecie siedzieć obok siebie. Niektórzy przewoźnicy celowo rozdzielają pasażerów, by zmusić ich do wykupu miejsca. Zastanów się zatem, na ile siedzenie razem jest dla ciebie ważne.

Przygotowanie do podróży

Jeśli lecisz liniami budżetowymi, to pamiętaj, że nie ma w nich posiłków (nawet jeśli lot trwa 3-4 godziny). Może być również opóźniony, więc warto zabrać z domu przekąski, by nie musieć kupować drogich posiłków na lotnisku. Przygotuj sobie również czaso-umilacze na drogę – muzykę, film do oglądania, zatyczki do uszu.

Businesswoman relaxing at airport lounge. Travel tourist woman standing with luggage watching sunset at window looking at airplanes waiting at boarding gate before departure. Travel lifestyle.