Jak kupować tanie bilety lotnicze – 8 porad

Zawsze marzyłeś o częstych podróżach, ale nigdy nie miałeś na to pieniędzy? Chciałeś polecieć gdzieś samolotem, ale kosztowałoby Cię to fortunę? W dzisiejszych czasach możesz polecieć nawet na drugi koniec świata za parę złotych – trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.

1. Podróże poza sezonem się opłacają

Część lotów do najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc drożeje tuż przed rozpoczęciem się sezonu. Niezależnie czy mówimy o sezonie letnim (wtedy więcej zapłacimy za podróż do Włoch czy Hiszpanii) czy o zimowym (droższe są destynacje wysokogórskie) – bardziej opłaca się latać pomiędzy nimi. Poza tym bilety zawsze drożeją w okresach świątecznych, w weekendy czy podczas specjalnych wydarzeń w danym miejscu (festiwale, koncerty, itp.). Dlatego najmniej za lot zapłacimy wtedy, kiedy lata mało osób: w środku tygodnia, wiosną lub jesienią.

2. Planuj wylot z wyprzedzeniem, ale… bez przesady

Wciąż wierzymy w to, że im wcześniej kupimy bilet lotniczy, tym będzie tańszy. Niestety, jest to mit – bilety są najdroższe na kilka-kilkanaście dni przed wylotem, a wcześniej ich cena… jest w miarę stabilna. Oczywiście warto na bieżąco obserwować czy cena interesującego nas lotu się nie zmienia, jednak obojętne jest czy zrobimy rezerwację na pół roku przed podróżą czy tylko trzy miesiące wcześniej.

3. Promocje i wyprzedaże biletów

Od wszystkich wymienionych wcześniej reguł jest jeden wyjątek – promocja. Warto jednak sprawdzać czy np. bardziej opłacalny nie okaże się zakup biletów w grupie, a kiedy indziej pojedynczo, czasem taniej kupimy bilet tylko w jedną stronę, a osobno na powrót. W przypadku weekendów czy lotów w sezonie, przewoźnik może zaproponować tańsze bilety na kilka godzin przed odlotem. Last minute ma jednak to do siebie, że trudno przewidzieć, kiedy (i czy w ogóle) wystąpi.

4. Odległość z lotniska też się liczy

Większość tanich linii wykorzystuje lotniska znajdujące się na peryferiach miasta, nierzadko nawet o 100 km od centrum. Dlatego zanim zdecydujesz się na tani lot, sprawdź odległość pomiędzy lotniskiem a miastem – często ta podróż bywa droższa niż przelot przez całą Europę. Wybierając lot, sprawdź czy masz szansę dotrzeć do miejsca docelowego np. czy autobusy kursują, gdy lądujesz w środku nocy.

5. Zniżki i programy lojalnościowe

Jeśli chcesz często latać, warto przyjrzeć się dokładniej proponowanym przez linie lotnicze programom lojalnościowym. W większości przypadków im częściej korzysta się z ich usług, tym taniej to kosztuje: często dostajemy punkty za przelatane mile lub kilometry. Zebrane w ten sposób punkty możemy później wymieniać na zniżki i inne bonusy.

6. Wyszukiwarki tanich lotów

Żeby znaleźć tani lot, nie musisz wcale przeglądać strony każdego z przewoźników z osobna – wystarczy Ci dobra wyszukiwarka lotów. W ten sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale także i czas. Tanie loty na biletylotnicze.itaka.pl znajdziesz w bardzo prosty sposób: wystarczy wpisać datę i miejsce wylotu i powrotu. Wyszukiwarka zaproponuje Ci najlepsze i najtańsze połączenia w określonym terminie.

7. Dokładnie sprawdzajmy co kupujemy

Kiedy wydaje się nam, że kupujemy supertani lot, może okazać się, że dajemy się nabrać na podstawowe haczyki. Często zdarza się, że ceny podane w reklamach czy na stronach internetowych nie obejmują obowiązkowych opłat, takich jak lotniskowe, podatki czy odprawy online – po doliczeniu tego wszystkiego cena może przestać być atrakcyjną.

8. Limit bagażowy

Kiedy lecimy na krótki okres (np. na weekend) nie potrzebujemy dużo rzeczy i chcemy zaoszczędzić jadąc tylko z bagażem podręcznym. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak sprawdźmy wcześniej jaki limit przewiduje konkretny przewoźnik, ponieważ każda linia lotnicza inaczej patrzy na tę sprawę. Warto o tym pamiętać, bo za przekroczenie dozwolonej wagi lub objętości bagażu podręcznego możemy słono dopłacić.

Girl on the wooden jetty. Exuma, Bahamas