Greckie podróże

Grecja to turystyczny faworyt Polaków, aż 23% wykupujących wycieczki w biurach podróży, decyduję się spędzić wakacje w tym szalenie ciekawym i przyjaznym klimatycznie państwie. Dlatego oferty są naprawdę niedrogie, a i przelot można znaleźć w atrakcyjnej cenie.

 

Tanie linie, jak na przykład Wizz Air, latają do Korfu, Heraklionu, Rodos, Tesalonik i Zakynthos. Z Polski samoloty wylatują z lotniska w Warszawie do dwóch pierwszych miast, ale można skorzystać również z przesiadki, na przykład w Budapeszcie.

Mitologia grecka

Podróż śladami antyku i mitologii to prawdziwa przygoda. Obowiązkowym punktem wycieczki jest ateński Akropol, który w starożytności spełniał funkcję cytadeli, a następnie miejsca kultu greckich bogów. Archeolodzy donoszą, że konstrukcja zaczyna się rozsypywać, więc trzeba się spieszyć, żeby zdążyć zobaczyć ją w pełnej okazałości.

Miłośnicy pieszych wycieczek powinni stawić czoła górze Olimp, a już najlepiej wyjść naprzeciw bogom obradującym w Pantheonie, znajdującym się na szczycie Mitikas 2917 m n.p.m. Wyprawa warta zachodu, gdyż nawet w najbardziej upalne dni można pobawić się w śniegu, a widok z góry jest niesamowity. Niezwykle ciekawą propozycją są również Delfy, czyli antyczna wyrocznia. Miejsce nieprzypadkowe na tego rodzaju działalność, gdyż znajduje się tam rozpad skalny, z którego wydobywały się trujące opary wprowadzające kapłanów w stan odmiennej świadomości.

Z wizytą u mnichów

W Grecji znajdują się dwa szalenie ważne miejsca dla wyznawców prawosławia. Pierwszym z nich jest mająca status Republik Teokratycznej góra Athos. Początkowo zakładano tam wyłącznie pustelnie, obecnie na Świętej Górze znajduje się kompleks klasztorny, do którego całkowity zakaz wstępu mają kobiety i samice ssaków, a także chłopcy do 18 roku życia. Mężczyźni, który chcą zwiedzić monastyr, muszą uzyskać specjalne pozwolenie.

Drugim niezwykle ciekawym miejscem związanym z kultem prawosławia są Meteory, klasztor znajdujący się na szczycie piaskowej skały na wysokości ponad 600 m n.p.m. Niegdyś wszystkie przedmioty niezbędne do życia, mnisi wciągali na górę na specjalnych linach. W ten sposób byli transportowani nawet odwiedzający klasztor. W naszych czasach zwiedzający mogą korzystać ze schodów.

Sjesta

W Grecji ceni się odpoczynek, a żeby lepiej poznać i zrozumieć państwo warto pożyć przez jakiś czas tak, jak jego mieszkańcy. Dlatego między 13 a 15 można spokojnie zapaść w drzemkę. Udając się na obiad, obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą rodzinę i przyjaciół. Grecy nie jedzą, oni ucztują. Nawet w restauracjach posiłki podawane są nie dla poszczególnych osób, ale dla wszystkich siedzących przy stole tak, aby każdy mógł skosztować dania. Warto spróbować nawiązać kontakt z mieszkańcami, Grecy to niezwykle weseli, otwarci i serdeczni ludzie.

grecja