Dubaj, czyli arabska perła na miarę XXI wieku

Gdzieś na środku pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był sobie Dubaj. Rozwijał się dość spokojnie i niezbyt dynamicznie – aż do lat 60. XX wieku, kiedy odkryto tam złoża ropy naftowej... Dzisiaj Dubaj jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na całym świecie – i z pewnością fenomenem na skalę światową, który trzeba zobaczyć na własne oczy.

Dubaj uważa się za jedno z najdroższych miast na całym naszym globie. Pod względem przeciętnych cen za noclegi wyprzedza go jedynie Genewa. Tamtejszy port lotniczy jest jednak ważnym punktem przesiadkowym dla podróżujących z Europy i Afryki do Azji Wschodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej, a także do Australii. W serwisach takich jak Fru.pl nie jest więc trudno znaleźć tanie loty do Dubaju po drodze do innych miejsc. Wielu turystów robi jednak błąd, często długi czas oczekiwania na kolejny lot spędzając na lotnisku w Dubaju. Warto skorzystać z okazji, jeśli już jesteśmy w tym fascynującym mieście, i zobaczyć, jak się prezentuje. A jest co oglądać…

Plaża Dżumeira

Przez wiele lat dzielnica Dżumeira była uważana za najbardziej luksusową. Dzisiaj szczyci się przede wszystkim niebiańską plażą. Najlepszy widok na nią roztacza się z wybudowanego na sztucznej wyspie hotelu Burj Al Arab – prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnego budynku, jakim może poszczycić się Dubaj. W rejonie Dżumeira znajduje się też meczet o tej samej nazwie. Szczególnie pięknie prezentuje się nocą i jest podobno najczęściej fotografowanym meczetem w całej metropolii.

Wyspy Palmowe

Nieopodal regionu Dżumeira znajduje się obiekt, o którym swego czasu mówił cały świat. Zaplanowano tu bowiem kompleks trzech sztucznych archipelagów na planie drzew palmowych. Do tej pory ukończony został pierwszy i najmniejszy z nich – Palm Jumeirah, który z lotu ptaka wygląda rzeczywiście zupełnie jak palma na wodzie… Drugi, Palm Jebel Ali, jest ciągle w budowie i na razie nie wiadomo, kiedy zostanie oddany do użytku. Na wyspach mieści się hotel, będący jednym z najdroższych na świecie. Jeśli więc planujecie wakacje o okrojonym budżecie, najlepiej omijać Wyspy Palmowe szerokim łukiem… Ale polecamy na nie spojrzeć – zapierają dech w piersiach.

Dubai Mall

Dubaj jest też miastem, gdzie znajdziemy największe centrum handlowe na świecie o powierzchni 502 tys. m kw., na których znajduje się 1200 sklepów. To, co zaoszczędzicie, wynajdując tanie loty, możecie więc spokojnie wydać na szalonych zakupach w Dubaju. Możecie się śmiać, ale znamy takich, dla których oznaczałoby to idealne wakacje… A już poważnie mówiąc – nawet, jeśli nie zamierzacie wydać w tym miejscu ani dolara, warto zobaczyć na własne oczy tę świątynię konsumpcjonizmu. Robi wrażenie!

Skyline of Dubai by night