Cypr Północny – niedoceniana strona wyspy

Słynący jako wyspa Afrodyty Cypr stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na Morzu Śródziemnym. Chętnie wybieramy się do Pafos, Larnaki czy też Limassolu, zapominając o drugiej części wyspy. Zachęcamy, aby wybrać się na wakacje na Cypr Północny i zwiedzić m.in. Kyrenię, Famagustę i malowniczy Karpaz.

Jak głosi legenda, bogini piękna, miłości i płodności, Afrodyta, wyłoniła się z piany morskiej na terenie dzisiejszego Cypru. Piękno widoczne w malowniczych górzystych krajobrazach i wybrzeżu ciągnącym się przez ok. 160 km zachwyca! Polecamy jednak wybrać się na mniej popularną, północną stronę wyspy, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych w Europie plaż i dziewicza przyroda. Wycieczki po Cyprze Północnym obfitują w atrakcje!

Cypr Północny – wakacje w kraju, którego nie ma?

A może wakacje na Cyprze Północnym, czyli w kraju, którego nie ma? Warto wiedzieć, że na przestrzeni lat Cypr został rozdzielony na część północną oraz południową. Tę pierwszą zdominowała ludność turecka, a drugą grecka. Cypr Północny to osobna republika, która nie została oficjalnie uznana, a szanse na to są równie małe, co na zjednoczenie się obu części. Kraj funkcjonuje dzięki pomocy Ankary, która co miesiąc przekazuje na jego funkcjonowanie ponad 100 milionów euro. Polecamy wakacje na Cyprze Północnym, mniej docenianym, a równie fascynującym…

Famagusta – kurort Cypru Północnego

Szukasz komfortowych hoteli na Cyprze? Marzysz o relaksie w największym ośrodku turystycznym? Średniowieczna Famagusta oferuje wszystko to, co prawdziwy turystyczny kurort. Podczas wczasów na Cyprze czeka na turystów nie tylko wakacyjny gorący klimat i kilometry plaż, ale także dziewicza przyroda oraz moc zabytków – m.in. meczety czy ruiny klasztoru franciszkanów, katedra św. Mikołaja, wille oraz pałace kupców i arystokracji. Wokół Starówki roztaczają się, zaskakująco dobrze zachowane, mury miejskie o długości 3,5 km wzniesione w XVI wieku. Zwróć uwagę także na płaskorzeźby weneckich lwów!

famagusta

Warto wybrać się też na wycieczkę do antycznego miasteczka Salamina oddalonego o 6 km od Famagusty, a ponadto na Półwysep Karpaz, który jest rezerwatem przyrody i zachwyca rajskimi plażami oraz bogactwem fauny i flory.

Kyrenia – cypryjskie Saint Tropez

Za najpiękniejsze miasto po tej stronie Cypru uchodzi Kyrenia wyróżniająca się naturalnym ukształtowaniem i zabudową. Zatoka w kształcie podkowy i Starówka nad niewielkim portem odgrodzona górami to wyjątkowa sceneria na romantyczne spacery, podczas których można podziwiać zabytki, np. bizantyjski zamek św. Hilarona. Co ciekawe, stanowił on inspirację dla twórców bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Wybierz się w podróż po Cyprze i odkrywaj tę niezwykłą krainę…

kyrenia-553957_1920

Położone nad morzem knajpki wystawiają stoliki na nabrzeżu, a kelnerzy zapraszają na wspaniałe owoce morza. Delektując się lunchem, można obserwować codzienność rybaków wyładowujących swoje zdobycze z połowów. Z kolei amatorzy wypoczynku na piaszczystych plażach zachwycą się uchodzącą za jedną z najpiękniejszych w regionie plażą Lefke. Wieczorem rozgwieżdżone, nad tętniącą życiem promenadą, niebo delikatnie oświetla Starówkę, warownię, port i mury miejskie…

Nieopodal mieści się wioska Bellapais, gdzie w ruinach opactwa zachował się IV-wieczny krużganek czy XIII-wieczny kościół.

Nikozja – stolica przedzielona granicą

Nikozja leży w samym środku wyspy i słynie jako jedyna na świecie stolica przedzielona granicą – na jej powierzchni znajduje się mianowicie mur oddzielający Cypr Północny od Południowego. Mimo to starożytne miasto zachwyca Starówką pełną zabytków, np. meczetami czy Wielką Łaźnią. Wybierz się na bazar miejski czy na spacer wąskimi tysiącletnimi uliczkami w dzielnicy Arab Ahmet, a w knajpkach skosztuj lokalnych potraw.

nikozja

Półwysep Karpaz – dziewiczy rejon Cypru Północnego

Warto wybrać się także na objazd po półwyspie, wstępując m.in. do rybackiej wioski Bogaz, podziwiając po drodze klasztor św. Andrzeja czy bogactwo fauny i flory. Jeśli pogoda dopisze, koniecznie trzeba wypocząć na plaży Golden Beach. Karpaz robi wrażenie swoją magią i krajobrazami, ale znany jest także jako jedno z niewielu miejsc charakteryzujących się naturalnym pięknem w rejonie Morza Śródziemnego. Mieści się tu ponadto Park Narodowy stanowiący naturalny rezerwat przyrody. A roztaczające się stąd niebywałe widoki na złote plaże będą niemal wymarzonym zwieńczeniem wycieczki!

golden beach at sunset

Moc atrakcji na Cyprze

Podczas wakacji na Cyprze warto skorzystać z lokalnych atrakcji. Dużym przeżyciem będzie m.in. rejs statkiem po wybrzeżu Kyrenii, niezależnie od obranej trasy. Obie, prowadząca w kierunku cudownej plaży Escape na zachodzie lub do plaży Acapulco na wschodzie, są niezwykle malownicze! Można też zrobić sobie postój na kąpiel w krystalicznym morzu. Polecamy też wizytę w łaźni tureckiej, czyli peeling całego ciała i masaż olejkami – ukojenie gwarantowane! Jeśli masz możliwość, weź udział w tradycyjnych wydarzeniach, np. wieczorku cypryjskim w wybranej restauracji. Lokalne przekąski, czyli bardzo popularne meze, muzyka na żywo i pokaz tańca brzucha to tylko część organizowanych wtedy atrakcji!

__
Artykuł został opracowany we współpracy z Biurem Podróży Exim Tours specjalizującym się m.in. w organizacji wczasów na Cyprze Północnym.

cyprus-1913049_1920