Bezpieczeństwo na lotnisku

W czasach, gdy komunikacja lotnicza tak konsekwentnie zyskuje na popularności, szczególnie istotną kwestią stało się zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym pasażerom. W każdej chwili w powietrzu znajduje się kilka tysięcy samolotów, a na lotniskach przebywają miliony podróżnych. Kluczem do zagwarantowania im spokojnego lotu jest informacja.

Trafne zdiagnozowanie niebezpieczeństwa to dopiero początek. W sytuacji zagrożenia właściwa reakcja to najczęściej kwestia sekund. Odpowiedni komunikat musi natychmiast trafić do odpowiednich osób. Nie jest to jednak takie proste, gdy na lotniskach stale krążą setki informacji między dziesiątkami różnych działów. Dobrym rozwiązaniem dla każdego portu lotniczego będzie wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów.

Zautomatyzowane zarządzanie dokumentacją – niezależnie od kwestii bezpieczeństwa – rozwiązać może liczne problemy, z jakimi zmagają się porty lotnicze. W takich miejscach komunikaty krążą wyjątkowo szybko, nie ma też miejsca na błędy. Oprócz oczywistych korzyści w postaci optymalizacji wielu procesów, e-obieg informacji pozwoli usprawnić ścieżkę bezpieczeństwa. Ograniczenie do minimum ryzyka, że wiadomość dotrze do niewłaściwego adresata – lub w ogóle zaginie – umożliwi konkretnym oddziałom odpowiednią reakcję.

Informacja o tym, że dany port lotniczy posiada komunikację z odpowiednimi służbami na najwyższym poziomie może odstraszyć potencjalnych atakujących już na etapie researchu. Dla każdego portu lotniczego opinia miejsca, w którym zwyczajnie nie da się przeprowadzić ataku, jest bezcenna.

Nie możemy też zapominać o kwestii fałszywych alarmów. W czasach, gdy lotniska, dworce czy stacje metra coraz częściej stają się celami terrorystów, wiele osób zbyt szybko wpada w panikę. Zbędne odwołanie lotów czy nieuzasadniona ewakuacja mogą narazić porty lotnicze na ogromne straty pieniężne, lecz również na utratę zaufania podróżnych. Dobrze zorganizowany system obiegu dokumentów pozwoli zapobiec takim sytuacjom.

Takie rozwiązanie oferuje firma Primesoft Polska z Poznania(http://www.primesoft.pl/pl/elektroniczny-obieg-dokumentow). W przeciążonych dokumentami miejscach najczęściej wdraża się systemy DMS (and. Document Management System), które zapewniają sprawny obieg dokumentacji. Elektroniczne zarządzanie informacją jest wręcz niezbędne w przypadku, gdy dane muszą trafić natychmiast do właściwej osoby. Do takiej kategorii bez wątpienia zalicza się funkcjonowanie portów lotniczych. System przyspiesza, uszczelnia i optymalizuje obieg danych w obrębie lotniska, gwarantuje też sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi jego działami.

indeks