Bagaż podręczny – jak powinna wyglądać idealna walizka?

Podróżowanie samolotem wymaga od pasażera nabycia jednej, niezwykle ważnej umiejętności – odpowiedniego przygotowania bagażu podręcznego. W zależności od rodzaju przewoźnika wymagane są inne rozmiary walizki. Nadgorliwa obsługa wybranych linii lotniczych może nawet z linijką w ręku mierzyć dokładnie wysokość i szerokość bagażu. Niewłaściwe wymiary mogą skutkować nawet karą finansową. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przed wylotem warto zapoznać się z wytycznymi. Jak to wygląda w poszczególnych liniach?

Bagaż osobisty na pokładzie Wizz Air

Pasażerowie, którzy nie posiadają pierwszeństwa wejścia na pokład mogą bezpłatnie zabrać ze sobą jedną sztukę torby podręcznej o wymiarach 42x32x25 cm. Powinna się zmieścić pod fotelem danego podróżującego. Gdy walizka jest nieco większa, ale nie przekracza 56x45x25 cm, można wziąć ją ze sobą za dodatkową opłatą. W takiej sytuacji zabrany bagaż musi zmieścić się w schowku nad siedzeniami. Osoby z pierwszeństwem wejścia na pokład mogą zabrać ze sobą jeszcze jeden przedmiot osobisty. Jego określone wymiary to 40x30x18 cm. Szereg ułatwień mają pasażerowie niepełnosprawni i opiekunowie dzieci, którzy mogą pozwolić sobie na bonusowe bagaże. Jeśli chodzi o napoje, ich pojemność nie może przekraczać 100 ml i muszą mieścić się w przezroczystej torbie plastikowej. Znając wszystkie wytyczne, nie pozostaje nic innego jak nabyć sprzęt w odpowiednio niskiej cenie i ruszać w podróż. Piękna walizka podręczna Wittchen czeka na każdego, kto chce tanio i swobodnie podróżować z bezpiecznie zapakowanymi przedmiotami.

Bagaż podręczny w PLL LOT

Przepisy największego polskiego przewoźnika jasno określają wagę walizki, jaką pasażer poszczególnej klasy może mieć przy sobie. Bagaż podręczny winien zmieścić się na górnej półce na pokładzie lub pod fotelem, a jego dozwolone wymiary to 55x40x23 cm. Dodatkowo, w cenie biletu, możliwe jest zabranie ze sobą torby damskiej, męskiej bądź laptopa o wymiarach nieprzekraczających 40x35x12 cm. Udogodnienia przewidziane są także dla podróżujących z dziećmi i niepełnosprawnych mogących zabrać ze sobą, np. wózek inwalidzki. Pasażerowie mają też zalecenia co do płynów. Jednorazowo można wziąć ze sobą 100 ml tego, co określa się substancją płynną.

Jak spakować walizkę, podróżując z Ryanair?

Regulamin tych linii lotniczych podkreśla, że każdy pasażer może wnieść na pokład jedną torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm oraz jedną małą torebkę 35x20x20 cm. Dodatkowe bagaże przysługują osobom podróżującym z niemowlęciem w wieku od 8 dni do 23 miesięcy. W takiej sytuacji opiekun ma prawo wziąć akcesoria niezbędne dziecka o wadze do 5 kg. Przewoźnik pozwala również na przewożenie drobnych instrumentów muzycznych takich jak wiolonczela, gitara czy skrzypce, których nie można zakwalifikować jako bagaż podręczny. Po wniesieniu dodatkowej opłaty i zarezerwowaniu miejsca dla instrumentu można podróżować z nim w kabinie.

airport-519020_1280