Wakacje za pasem – przygotuj się!

Już niebawem rozpocznie się sezon urlopowy. W całej przyjemności podróżowania cieniem może rzucać się przygotowanie do wymarzonego i wyczekiwanego wypoczynku. Pakowanie walizek to jeden z najcięższych elementów przed podróżą. Wiąże się z tym strach, czy wszystko, co będzie nam potrzebne w podróży i wypoczynku zostało zapakowane. Warto więc stworzyć sobie listę rzeczy niezbędnych do udania się na wakacyjny wywczas.

Lista wakacyjnych niezbędników: dokumenty i pieniądze

Rzeczy niezbędne podczas każdego wakacyjnego to środki płatnicze oraz dokumenty. Wyjeżdżając za granicę warto wyposażyć się w obowiązującą na terenie docelowego kraju walutę. Jeśli waluta taka nie jest łatwo dostępna na terenie Polski, najlepszym rozwiązaniem jest zabrać ze sobą dolary lub euro, które bez problemu będzie można wymienić na daną walutę w miejscu, do którego podróżujemy. W przypadku braku gotówki warto wyposażyć się także w kartę kredytową. Są kraje, gdzie karta debetowa nie będzie respektowana przy transakcjach, dlatego też wyrobienie karty kredytowej w swoim banku zdecydowanie ułatwi pobyt. Z wyrobienie karty kredytowej nie ma co zwlekać, dlatego też trzeba zrobić to jak najszybciej. Dobrze też zorientować się, czy miejsce, do którego się kierujemy respektuje wszystkie rodzaje kart kredytowych.

Kolejną rzeczą, bez której ani rusz w podróż zagraniczną, to dokumenty. Podróżując po Europie w większości krajów wystarczy nam jedynie dowód osobisty. Warto jednak zabrać ze sobą paszport, bo nigdy nie wiadomo, co zdarzyć się może. Dobrze też wykonać kserokopię dokumentów na wypadek kradzieży. Oczywiście kopie dowodu i paszportu trzymamy w innym miejscu niż oryginały.

Niezbędniki dla ciała

Garderoba to, rzecz jasna, niezbędny element podróżniczego wyposażenia. Wybierając kierunek podróży dostosować trzeba zestaw ubrań, które zapakujemy do walizki. Tutaj już dowolność wszelaka! Jadąc do ciepłych krajów inaczej dostosujemy komplet ubrań niż podczas podróży, np. na północ Skandynawii. Ale nawet wybierając się na ciepłe południe warto zabrać ze sobą coś na chłodniejsze wieczory.

Ważnym elementem jest wyposażenie kosmetyczki i apteczki. Kremy z filtrem, leki na przypadkowe dolegliwości oraz zestaw kosmetyków to rzeczy bardzo ważne. Zawsze można odwiedzić jakąś lokalną drogerię i aptekę, żeby to, o czym się zapomniało (lub zwyczajnie się skończy), uzupełnić w podręcznym zestawie.

Minimalizacja bagażu

Na pewno podczas podróży przyda się przewodnik turystyczny oraz mapy, żeby udać się na małą wyprawę eksploracyjną w miejscu, w którym będziemy przebywać. Niestety, często takie przewodniki i mapy mają swoje gabaryty i wagę. Podobnie sytuacja wygląda ze sprzętem fotograficznym, który czasem zajmuje cały bagaż podręczny podczas podróży samolotem. Na szczęście technologia podsuwa doskonałe rozwiązanie tych problemów w kolejnym niezbędnym elemencie naszej podróży – telefonie. A jeśli o telefonach mowa, to któż używa teraz terminu telefon? Urządzeniem, które pomieści w sobie i telefon wraz z zestawem map i przewodników oraz aparatem fotograficznym jest smartfon. Era smartfonów pozwala czynić cuda i odmienia zupełnie podróżowanie. W tym niewielkich rozmiarów urządzeniu zmieszczą się tony informacji. Znika problem z dźwiganiem nieporęcznych map i przewodników. Dzięki zestawowi konkretnych aplikacji będziemy mieli dostęp do informacji na temat miejsca, bez problemu znajdziemy interesujący nas zabytek, ulicę, plac, restaurację czy hotel. Zlokalizujemy się na mapie za pośrednictwem GPS i bezproblemowo znajdziemy drogę do wybranego miejsca. Dobre smartfony wyposażone są również w funkcję portfela, w którym przechowywać elektronicznie można karty kredytowe, bilety lotnicze i kolejowe oraz wiele innych cennych i przydatnych informacji. Smartfony rozwiązują też trudność związaną z transportem sprzętu fotograficznego. W tym małym urządzeniu producenci umieszczają coraz to lepsze urządzenia do fotografowania i nagrywania video w najwyższej jakości. A jak można wyjechać na wakacje bez aparatu? Nie można! Aparata jest podstawowym wyposażeniem każdego podróżującego, dlatego też producenci smartfonów, mając tego świadomość, ulepszają swoje urządzenia, a jakoś wykonywanego materiału fotograficznego i video zadowala nawet profesjonalnych fotografów. Przykładem urządzenia z najwyższej półki, wyposażonego w jeden z najlepszych aparatów cyfrowych na świecie, a przy okazji dostępnego w przystępnej cenie jest Sony Xperia™ X (http://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-x/). Ten smartfon będzie dobrym towarzyszem podróży.

W drogę!

Zestaw niezbędników zamknięty. Możemy ruszać. Nie można jednak zapomnieć o jeszcze jednym: otwarciu na przygodę i pozytywnym myśleniu. Urlop to czas odpoczynku i relaksu. Ładowanie baterii na cały rok nie może przebiegać z zakłóceniami, dlatego trzeba ich unikać. A do ładowania baterii w smartfonie nie zapomnij  przejściówki (sprawdź jakie kontakty znajdują się w kraju, do którego się udajesz). Powodzenia!

depositphotos_40836529_original