Jak dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum miasta

Lotnisko w Lizbonie (Aeroporto de Lisboa lub Aeroporto da Portela) jest największym lotniskiem w Portugalii, które obsłużyło w 2012 roku 15,3 mln pasażerów oraz ponad 90 tysięcy ton cargo. Lotnisko w Lizbonie jest położone zaledwie 7 km na północ od centrum miasta, co umożliwia doskonałą komunikację z centrum miasta i okolicznymi miejscowościami różnymi środkami transportu.

Lotnisko w Lizbonie funkcjonuje od czasów II Wojny Światowej (październik 1942r.). Pod koniec 2006r. podjęto decyzję o rozbudowie lotniska i budowie nowego terminala, który został ukończony w 2012r. Nowy terminal (T2) obsługuje przede wszystkim loty tzw. tanich przewoźników (low-cost). Firma Carris oferuje bezpośrednie połączenia z lotniska do centrum miasta komunikacją miejską taką jak: autobusy dzienne, nocne, Aerobusy oraz metro, które na lotnisku ma końcową stację linii czerwonej.

Jak dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum miasta metrem

Od lipca 2012r. najpopularniejszą i najszybszą formą dotarcia z lotniska w Lizbonie do centrum Lizbony jest przejazd metrem. Od tego czasu czerwona linia metra (vermelha) dociera do stacji Aeroporto, znajdującej się tuż pod terminalem lotniska. Czerwona linia metra krzyżuje się z trzema pozostałymi liniami – zieloną (verde), żółtą (amarela) i niebieską (azul), dzięki czemu można łatwo, szybko i tanio przemieścić się do dowolnego miejsca w Lizbonie. Stacje najbliżej centrum to: Baixa-Chiado, Rossio, Restauradores. Komunikacja metrem umożliwia również dojazd do sąsiednich miejscowości, ponieważ na stacjach Oriente i Cais do Sodré można przesiąść się z metra do szybkiej kolejki podmiejskiej. Obecnie jednogodzinny bilet w lizbońskim metrze kosztuje €1,40 natomiast dzienny bilet kosztuje €6.

Jak dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum miasta autobusem

Jednym ze sposobów jest skorzystanie ze zwykłej komunikacji miejskiej, w zależności od miejsca docelowego. Przystanek autobusowy zlokalizowany jest tuż obok Terminala 1 i obsługują go linie 22, 44, 83, 705, 745. Cena biletu zakupionego w autobusie to 1,80 Euro, a biletu kupionego w automacie: 1,40 Euro. Należy pamiętać, że w autobusach miejskich dozwolony jest przewóz tylko bagażu podręcznego. Kierowca może odmówić wejścia do autobusu pasażerom z dużym bagażem. Innym sposobem dotarcia z lotniska do centrum miasta jest skorzystanie z oferty tzw. Aerobusa, który przejeżdża przez centrum umożliwiając dojazd do głównych punktów miasta. Aerobus kursuje co 20 min, a pierwszy kurs z lotniska wykonuje o 07:00, ostatni o 23:00. Po godzinie 21:00 autobus ten kursuje co 30 minut. Bilet kupuje się u kierowcy, a jego cena wynosi €3.50.

Lizbona

Lokalizacja lotniska