Nie wnoś tego na pokład samolotu – czyli lista rzeczy zakazanych w bagażu podręcznym

Podróżowanie samolotem tanieje, a przez to coraz bardziej powszednieje. Możemy swobodnie latać, gdzie chcemy i kiedy chcemy, tylko na pokład samolotu nie zawsze możemy wnieść wszystko to, co byśmy chcieli. Przedstawiamy więc listę rzeczy zakazanych w bagażu podręcznym.

Zapewne wszystkim znany jest fakt dokładnych i drobiazgowych kontroli pasażerów na lotnisku, jak i tego, co zamierzają oni wnieść na pokład samolotu. I choć zwłaszcza po atakach z 11 września 2001 roku, mogą się one wydawać uciążliwe – pamiętajmy, że chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Kontrola bezpieczeństwa

Kontrolę bagażu podręcznego i ewentualną kontrolę osobistą, przechodzimy już po tym, jak przejdziemy już tak zwany check-in, czyli otrzymamy kartę pokładową i oddamy bagaż kabinowy/rejestrowany.

Na taśmę przy stanowisku kontrolnym należy wyłożyć wszystkie przedmioty, które mają metalowe elementy: klucze, zegarek i portfel, zdejmujemy też pasek. Często musimy również zdjąć buty. Także kurtki i płaszcze należy położyć na taśmie.

Wykładamy też sprzęt elektroniczny: komputery, tablety, telefony i czytniki e-booków. Pracownik lotniska może poprosić o uruchomienie jednego z naszych sprzętów. Warto więc zadbać o to, by były one naładowane.

Na znak dany przez pracownika lotniska – przechodzimy przez bramkę kontroli bezpieczeństwa. Jeśli nie zapiszczy, można spokojnie zacząć pakować swoje rzeczy do torby. Czasem jednak usłyszymy piszczący dźwięk. W takim wypadku zostaniemy sprawdzeni przez osobę dokonującą kontroli bezpieczeństwa. Będzie to zawsze osoba tej samej płci co my. Kontrola ta nie jest w żaden sposób niekomfortowa.

Abyśmy nie musieli pozbywać się naszych rzeczy podczas kontroli, warto dokładnie zapoznać się z listą przedmiotów niedozwolonych w bagażu kabinowym, która jest publikowana na stronach przewoźników.

Wszystkie informacje związane z dotarciem na lotnisko, kontrolą bezpieczeństwa i podróżą samolotem znajdziesz na stronie każdego lotniska (np. http://airport.wroclaw.pl/pasazer/).

Przedmioty zakazane w bagażu podręcznym to m.in.:

  • broń wszystkich rodzajów, bez względu na to czy jest to broń prawdziwa, czy jedynie jej imitacją,
  • pojazdy takie, jak: airwheel, solowheel, hoverboard, mini-segway, balance wheel,
  • urządzenia do ogłuszania, porażania i uboju,
  • neutralizujące i obezwładniające substancje chemiczne,
  • przedmioty z ostrym zakończeniem lub ostrą krawędzią,
  • narzędzia robocze,
  • tępe narzędzia,
  • materiały wybuchowe.

Nie możemy więc zabrać na pokład przedmiotów, które mogą zostać w jakikolwiek sposób wykorzystane jako broń lub być z innych powodów niebezpieczne dla podróżnych lub samego lotu.

Pamiętaj, że nie jest to kompletna lista, a jedynie wybrane jej pozycje. Więcej na temat listy przedmiotów zabronionych i dozwolonych znajdziesz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W razie wątpliwości dotyczących bagażu warto również skontaktować się z portem lub przewoźnikiem lotniczym.

Przedmioty dozwolone w bagażu podręcznym w ograniczonych ilościach

  • perfumy,
  • żele,
  • pasty,
  • kosmetyki w płynnej formie,
  • kremy, odżywki i oliwki,
  • spraye,
  • substancje płynne pod ciśnieniem,
  • woda i inne napoje, zupy, syropy,
  • inne substancje o podobnej konsystencji.

Pojemność jednej z takich rzeczy może wynosić maksymalnie 100 ml. Przy czym obowiązuje pojemność maksymalna podana na opakowaniu.

Wszystkie pojemniki z płynami powinny być zapakowane w jednej torbie z tzw. zamknięciem strunowym. Worek ten nie powinna mieć pojemności większej niż 1 litr. Limity dotyczące płynów obejmują także perfumy.

Przedmioty wyłączone z limitów ilościowych

Na szczęście jest kilka sytuacji, w których nie musimy za bardzo przejmować się limitami. Na przykład leki na receptę (w ilościach na czas podróży) czy napoje i posiłki dla małych dzieci i niemowląt (do 12 miesiąca życia). Również nasze posiłki, o ile nie są w formie płynnej, nie podlegają ograniczeniom ilościowym – tu problemem bywają zazwyczaj jedynie obostrzenia celne.

Ważne! Ostateczna decyzja zależy zawsze od osoby dokonującej kontroli bezpieczeństwa. Jeśli cokolwiek wzbudzi jej podejrzenia, należy postępować zgodnie z instrukcjami służb lotniskowych.

Widzimy więc, że choć lista przedmiotów zakazanych w bagażu podręcznym jest dość pokaźna, stosunkowo łatwo nie naruszyć zakazu. Zwłaszcza, gdy ma się pod ręką nasze porady.

kontrola-bezpieczenstwa-na-lotnisku