Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do centrum

Lotnisko Londyn Stansted (IATA: STN) to lotnisko pasażerskie zlokalizowane w hrabstwie Essex – około 48 km na północny wschód od centrum Londynu. Jest najmłodszym lotniskiem w okolicach Londynu, obsługującym głównie ruch tanich linii lotniczych – to główna baza giganta Ryanair, który ze Stansted operuje na ponad 100 kierunkach.

W 2012 roku port obsłużył ponad 17,5 mln. pasażerów, co stawia go na 4 pozycji w Wielkiej Brytanii po za portami Heathrow, Gatwick i Manchester. Lotnisko Londyn Stansted jest również używane przez prywatne firmy takie jak Harrods Aviation, które mają własny terminal naprzeciwko głównego terminala i obsługują prywatne maszyny oraz delegacje rządowe. Jest to również jeden z głównych portów cargo w okolicach Londynu. Po latach rozwoju spowodowanych rozwojem tanich linii lotniczych, w ostatnim czasie intensywny rozwój tego lotniska został zahamowany poprzez spadek liczby obsłużonych pasażerów (w 2007 roku było to 24 mln. pasażerów!).

Port lotniczy składa się z jednego terminalu oraz trzech terminali satelitów. Na środkowym obsługiwany jest Air Berlin, Easy Jet, Ryanair. Na prawym tylko Ryanair, natomiast na lewym wszystkie pozostałe linie. Łączność pomiędzy głównym terminalem, a lewym oraz środkowym subterminalem zapewnia bezzałogowa kolejka, na prawy trzeba dojść pieszo.

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do centrum pociągiem

Pomiędzy lotniskiem Stansted a centrum Londynu (Liverpool Street Station) kursują pociągi Stansted Express, częstotliwość kursowania to 15-30 min. w zależności od pory dnia, a cała podróż zajmuje 45 minut. Standardowo bilet kosztuje 16 GBP w jedną stronę lub 26 GBP w obu kierunkach, rezerwując przez stronę Ryanair razem z biletem na przelot można uzyskać sporą zniżkę. Stacja kolejowa znajduje się bezpośrednio przy terminalu.

Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do centrum autobusem

Z lotniska Stansted do Londynu kursują linie autobusowe Stansted Express, Terravision Express oraz Easy Bus do Stratford (55 minut), Golders Green (ok. 70 minut), Victoria Station (75 minut) lub Liverpool Street Station (55 minut) kosztujące czasem połowę ceny pociągu, niemniej jednak czas przejazdu jest trochę dłuższy.

Londyn

Lokalizacja lotniska