Jak dojechać z lotniska Barcelona Girona do centrum

Lotnisko Barcelona Girona (IATA: GRO) położone jest 12 km na południowy zachód od miasta Girona, na północnym wschodzie Katalonii. Łatwo stąd dojechać na Costa Brava, w Pireneje i do Barcelony, która leży w odległości 97 km od lotniska.

Port w Gironie powstał w 1965 roku, jednak do końca lat 90 ruch lotniczy był dość słaby. Dopiero po 2000 roku liczba obsługiwanych pasażerów zaczęła gwałtownie wzrastać, kiedy to Ryanair ogłosił lotnisko Barcelona Girona jednym ze swoich baz. W 1993 roku lotnisko obsłużyło 275 000 pasażerów, ale już pomiędzy 2002 a 2008 liczba ta podskoczyła z 500 000 pasażerów do 5.5 miliona.

Lotnisko składa się z jednego terminala, gdzie dostępne są 33 stanowiska odprawy i 11 wyjść do samolotów. Dostępne są również sklepy i bary w strefie odlotów. Obsługiwane są tu głównie loty przewoźników Ryanair i Wizzair, w sezonie jest sporo połączeń czarterowych. Wielu pasażerów wybiera lotnisko Barcelona Girona jako alternatywę głównego lotniska Barcelona El Prat. Dostępne są połączenia autobusowe, kolejowe, taksówki lub można wynająć samochód. Ze względu na połączenie autostradą do Barcelony, podróż samochodem nie zabiera więcej niż 1 godzinę.

Z lotniska Barcelona Girona bez problemu można dostać się do kurortów na wybrzeżu Costa Brava, takich jak Lloret de Mar czy Blanes, położenie zapewnia dojazd do granicy z Francją w około 40 minut, wielu pasażerów wybiera ten port również ze względu na możliwość dostania się w Pireneje do Andory do kurortów narciarskich.

Jak dojechać z lotniska Barcelona Girona do centrum pociągiem

Co centrum Barcelony można dojechać pociągiem – najbliższa lotnisku stacja znajduje się w Gironie, pociągi odjeżdżają stąd do stacji Barcelona Sants Estacion co 30 minut. Na stację można dostać się autobusem kursującym pomiędzy centrum a lotniskiem w około 25 minut, kursy dostępne są co 60 minut.

Jak dojechać z lotniska Barcelona Girona do centrum autobusem

Dostępne jest również 6 połączeń autobusowych. Linia do Barcelony dojeżdża do centrum w 1h10 min., odjazdy autobusowe są skorelowane z przylotami samolotów, ceny zaczynają się od 12 EUR w jedną stronę (Sagales/Barcelona Bus). Pozostałe to: lotnisko – Costa Brava / Maresme (jedzie przez Tossa de Mar, Floret de Mar, Blanes, Malgrab de Mar, Santa Susana, Pineda de Mar i Calella de la Costa), linia lotnisko Barcelona Girona – północ Costa Brava (Figueres, Roes, Pineda de Mar, Calella de Palafrugell i Tossa de Mar). Jest też połączenie linii Frogbus do Perpignan we Francji i do Andory.

The Columbus Memorial and downtown Barcelona

Lokalizacja lotniska